Екологія

На полюсах рекордно низький рівень льоду

Надзвичайно висока температура повітря та океану стали причиною рекордно низького рівня арктичного морського льоду в листопаді. Про це повідомили дослідники з Національного центру даних по снігу і льоду, що діє при Університеті штату Колорадо в Боулдері.

f3712faa4478b8d4c9b51c0519b28cb9

У південній півкулі рівень антарктичного морського льоду також досяг рекордно низьких позначок у листопаді. За словами вчених, це пов’язано з помірно високою температурою в регіоні і швидким зсувом приполярних вітрів.

Керівник центру Марк Серрез підкреслює, що в даному випадку спрацював «потрійний ефект» — надмірно теплий океан, незвично висока температура атмосферного повітря та постійні теплі вітри з півдня, передає портал Phys.

У листопаді площа морського льоду в Арктиці в середньому склала 9,08 мільйона квадратних кілометрів. Це на 1,95 мільйона квадратних кілометрів менше середнього довгострокового місячного показника за період з 1981 по 2010 рік. Хоча темпи зростання арктичних льодів були трохи вище середнього, на практиці в середині листопада загальна площа льоду фактично зменшилася за короткий період. Скорочення приблизно на 50 тисяч квадратних кілометрів спостерігалося в основному в Баренцевому морі, в районі Північного Льодовитого океану на північ від Норвегії, Фінляндії та Східної Росії.

Вивчивши знімки з супутників, вчені з Національного центру даних по снігу і льоду заявили, що зафіксоване зниження площі крижаного покриття в Арктиці є безпрецедентним для листопада. До цього танення льодів на 14 тисяч квадратних кілометрів спостерігалося в 2013 році.

У Центрі також повідомили, що листопад став сьомим місяцем 2016 року з рекордно низькими показниками за всю 38-річну історію супутникового спостереження за станом морського льоду на полюсах.

При цьому слід зазначити, що зараз Арктичний морський лід все ще знаходиться на ранніх стадіях зимового льодоставу, тому в найближчі місяці площа льодового покриття на полюсах продовжить розширюватися. Свого максимуму цей процес досягне приблизно в березні наступного року.

За даними Центру, на території від північного сходу Гренландії до Шпіцбергена і Північної Землі температура повітря на рівні 925 гПа (висота близько 800 метрів над рівнем моря) була на 10 градусів вище довгострокового середнього місячного показника 1981-2010 років. Температура поверхні моря в Баренцевому і Карському морях в листопаді також залишалася незвично високою, до 4 градусів вище середнього у Нової Землі і Шпіцбергена, що не дозволяло сформуватися льодах в цьому районі. Такі високі температурні показники, за словами фахівців, відображають картину вітрів, що дмуть з півдня і крім усього іншого підштовхують лід на північ, скорочуючи площа льодового покриття.

Одночасно з цим в південній півкулі морський лід біля Антарктиди дуже швидко скоротився на початку місяця, досягнувши рекордно низького рівня. Середня площа льодового покриття в листопаді склала 14,54 мільйона квадратних кілометрів, що на 1,81 мільйона квадратних кілометрів нижче середнього рівня в період з 1981 по 2010 рік. Більш того, цей рекорди більше ніж у два рази перевищує попередній, зафіксований в листопаді 1986 року.


Кількості льоду в Антарктиці в листопаді за роками, млн кв. км.

Причинами рекордно низького рівня морського крижаного покриття в Антарктиці вчені також вважають теплу погоду і швидку зміну антарктичних приполярних вітрів.

Температура повітря в районі Антарктиди в листопаді була в середньому на 2-4 градусів (за Цельсієм) вище середнього, а сильні західні вітри сприяли подрібненню морського льоду в Антарктиці і його концентрації навколо Землі Уїлкса, Землі Королеви Мод, Землі Ендербі і Антарктичного півострова. Крім того, були зафіксовані кілька дуже великих нових ополонок в східній частині моря Уедделла і вздовж узбережжя моря Амундсена і моря Росса.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button