Земля

На різноманітність життя на Землі впливали спалахи наднових

Глобальне біорізноманіття на нашій планеті в минулому сильно змінювалося — як в бік зменшення, так і збільшення. У новій статті вчені розглянули зміни числа родів морських організмів за півмільярда років і відзначили, що вони залежать від вибухів наднових. Автори вважають, що такі галактичні катаклізми змінюють клімат на Землі і тому впливають на її населення.

Вибухи наднових визначали еволюцію на Землі / © Adrian Lam, NBC News

Більшу частину своєї історії Земля була населена, проте складність екосистем і різноманітність живого на ній сильно варіювали. Так, два-три перших мільярди років своєї історії Земля була населена виключно мікроскопічним життям і залишалася «планетою мікробів». Багатоклітинні організми з’явилася тут лише порівняно недавно.

Далі, біологічне різноманіття — число видів і інших систематичних груп — за геологічну історію також змінювалося складним чином. Колись біорізноманіття різко збільшувалася, колись — падало.

Автори нової статті в журналі Ecology and Evolution поставили собі за мету з’ясувати роль позаземних факторів в такій динаміці. Вони проаналізували, з одного боку, палеонтологічні дані про кількість родів морських тварин за останні 500 мільйонів років, а з іншого — відомі спалахи наднових в нашій Галактиці, що трапилися за цей час неподалік від Сонця.

Нагадаємо: вибух наднової — це катастрофічно швидкий і сильний викид енергії зіркою. Наднова представляє етап зоряної еволюції, через який проходять багато масивних зірок.

Після внесення поправок на глибину проживання тварин вченим вдалося відзначити істотну кореляцію числа родів і вибухів наднових за останні півмільярда років.

Подібна увага саме до жителів океанічного шельфу (прибережних областей) потрібна була тому, що вони особливо багаті життям, і нові систематичні групи часто виникають саме там.

Так що зміни загальної площі шельфу сильно впливають на еволюцію живого на Землі в глобальному масштабі.

«Одне з можливих пояснень такого зв’язку наднових з біорізноманіттям — вплив на клімат Землі. — пояснив один з авторів дослідження Хенрік Свенсмарк (Henrik Svensmark). — Велике число вибухів наднових викликає зміна клімату і збільшення різниці між температурою на екваторі і біля полюсів. Це призводить до посилення вітрів і перемішування океану, а також перенесення необхідних для живого поживних речовин до поверхні води, який відбувається в шельфовій частині».

Дослідники вважають, що цей ефект пов’язаний в тому числі із середнім числом хмар на планеті — через наднових їх стає більше, адже посилення радіації в атмосфері сприяє конденсації пари.

Автори також наголошують, що вибухи наднових позначаються не тільки на біорізноманіття живого. Вони безпосередньо визначають первинну продуктивність екосистем Землі — біомасу рослин і інших автотрофів, яку здатні створити за одиницю часу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button