Всесвіт

На Сонці виявлені плазмові дощі

Астрономи вивчили випадіння плазмових опадів з атмосфери Сонця на його поверхню. Виявилося, що «дощі» з крапельок плазми йдуть навіть там, де вчені зовсім не припускали. Вивчення цього процесу має допомогти розгадати загадку розігріву корони світила.

На Сонці теж бувають опади тільки у вигляді плазми, а не води на Землі, причому фізично це буквально еквівалентні феномени. Це відбувається, коли гаряча плазма потрапляє в більш холодну область, конденсується в краплі і падає на поверхню. Астрономи цікавляться цими процесами в основному для того, щоб зрозуміти механізм розігріву корони зірки. Відомо, що температура верхніх розріджених шарів Сонця, які видно під час повного затемнення, приблизно в 100 разів більше, ніж температура видимої поверхні — фотосфери. Астрономи пропонували безліч потенційних пояснень, але поки жодна не отримало статусу загальновживаного.

У своїй доповіді Емілія Мейсон з Католицького університету Америки в США розповіла про нові спостереження «корональних дощів». Раніше вчені вже спостерігали їх, але зазвичай недалеко від спалахів. Однак нові результати говорять, що вони можуть йти скрізь, де є достатнє зменшення температури корони з висотою.

Теоретичні моделі передбачали, що такий дощ не повинен йти в стримерах — великих петлеподібних структурах з плазми розміром до шести радіусів зірки, утримуваних великомасштабним магнітним полем між групами сонячних плям різної полярності.

В них не вдалося виявити дощ, зате він знайшовся в набагато менших петлях, пов’язаних з нульовими точками топології магнітного поля, розмір яких складає всього 0,1 радіусу Сонця. В одному випадку опади у вигляді плазми спостерігалися в такому районі протягом 30 годин.

З точки зору теорії це дивно, так як в набагато менших петлях і різниця температур повинна бути набагато меншою, що ускладнює утворення опадів. Ідея авторів полягає в тому, що в стримерах температура змінюється набагато більш плавно, через що плазма не збирається у великі краплі, а спадає у вигляді туману, який неможливо зафіксувати сьогоднішніми приладами.

Ця гіпотеза підтверджується тим, що вчені спостерігали менш помітний дощ у псевдостримерах, які з’єднують плями однієї полярності, а за розміром займають проміжне положення. Астрономи сподіваються побачити навіть невеликі крапельки плазми за допомогою нових інструментів, таких як будується зараз на Гаваях Сонячний телескоп імені Деніела Іноуе.

Кнопка «Наверх»