Всесвіт

Найхолодніше місце у всесвіті

Наскільки холодний космос? Зазвичай температура в ньому не опускається нижче температури, яка пронизує весь Всесвіт реліктового випромінювання. Але там, де вмирають зірки, може бути ще холодніше. Таке місце є в препланетарній туманності Бумеранг.

NASA Туманність Бумеранг. Знімок телескопа “Хаббл”

На відстані за 149 600 000 км від Сонця середня температура на Землі тримається в районі 300 К (Кельвіна 273,15 – 0 за Цельсієм) (правда, нас ще обігріває гаряче ядро планети, а без атмосфери було б на 50 К холодніше). Чим далі від найближчої зірки, тим холодніше. На Плутоні, наприклад, всього 44 К — при цій температурі замерзає навіть азот, а значить, наша атмосфера випала б в осад, адже азоту в ній 80%. А в міжзоряному просторі за межами Сонячної системи ще холодніше.

Речовина в молекулярних хмарах, які плавають по галактиці в світлових роках від найближчих зірок, має температуру від 10 до 20 К, близько до абсолютного нуля. Холодніше, ніж у них, в галактиці не стає: всі інші її ділянки так чи інакше зігріті випромінюванням зірок.

Якщо заглянути в міжгалактичний простір, можна замерзнути ще сильніше, ніж в молекулярній хмарі далеко від джерел випромінювання. Галактики розділені мільйонами світлових років порожнечі, і єдине випромінювання, яке доходить до всіх куточків космосу — це реліктове мікрохвильове випромінювання, що залишилося з часів Великого Вибуху. Температура реліктового випромінювання — це і є температура міжгалактичного простору, і вона не може впасти нижче 2,725 К. Може здатися, що в природі не може бути місця холодніше. Однак це не так.

Точніше, буде не так. Щоб температура випромінювання в міжгалактичному просторі опустилася нижче 2,725 К, потрібно почекати, поки Всесвіт ще трохи розшириться (він вже і так це робить зі швидкістю приблизно 770 км/с на 3.26 мільйонів світлових років). Зараз Всесвіту 13,78 мільярда років, а коли стане вдвічі більше, реліктового випромінювання ледь вистачить на один градус вище абсолютного нуля.

Температурна карта препланетарної туманності Бумеранг

А тепер сюрприз: знайти таке холодне місце у всесвіті можна вже зараз! І навіть відносно недалеко від нас: у туманності Бумеранг, яка зручно розташувалася в якихось 5000 світлових років від Землі.

У центрі туманності Бумеранг знаходиться вмираюча зірка, яка колись була жовтим карликом, як наше Сонце. Як і інші зірки того ж спектрального класу, зірка в туманності Бумеранг перетворилася в червоний гігант і закінчила життя в системі білого карлика і препланетарної туманності навколо нього.

ESA/NASA. Туманність Бумеранг — найхолодніше місце у всесвіті

Планетарна туманність — це залишки периферійної речовини червоного гіганта, які зірка скинула, коли її центр стиснувся до білого карлика. Однак перш ніж перетворитися на планетарну туманність, червоний карлик повинен трохи побути препланетарною туманністю. А якщо в препланетарній туманності зійдуться всі необхідні умови, то температура в ній може опуститися нижче найнижчої у Всесвіті. Це показали розрахунки індійського астронома Равендри Сахая ще до того, як його команда створила температурну карту Бумеранга і впевнилася, що там дійсно неймовірно холодно.

Препланетарна туманність виникає, коли температура в ядрі зірки підвищується, а периферія тільки починає відділятися. Викид речовини відбувається частіше всього одним-двома джетами — потоками плазми, що беруть початок у зовнішніх шарах речовини зірки. Джети живуть зовсім недовго за космічними мірками: всього кілька тисяч років. Якщо плазма в джетах рухається досить швидко (а в Бумерангу це так), зірка втрачає речовину з величезною швидкістю. І саме за такою неймовірною швидкістю, з якою речовина йде зірки, в ній виникають області, де температура речовини дорівнює 0,5 К (майже Абсолютний нуль – -272,65 Цельсія) — нижче будь-якого іншого місця у Всесвіті.

Причина цього явища в тому ж, чому повітря, який ви видуваєте склавши губи трубочкою, виявляється холодніше 36,6 °C і холодніше повітря, яке ви видихаєте з широко відкритим ротом. Теплова енергія молекул витрачається, переходячи в кінетичну енергію руху, і повітря охолоджується.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button