Всесвіт

NASA планує транслювати на своєму сайті репортаж про повне затемнення «супермісяця»

Протягом цілої години зможуть спостерігати в ніч з неділі на понеділок повне затемнення «супермісяця» жителі більшості регіонів нашої планети. Як нагадало Національне управління США з аеронавтики і дослідження космічного простору (NASA), останній раз це рідкісне астрономічне явище відбувалося в 1982 році, а повториться воно тепер лише в 2033-му.

27-09-15-foto-600x450-1

Астрономи неофіційно дають повному Місяцю характеристику «супер», коли він знаходиться в перигеї, тобто, на найближчій відстані від Землі. У результаті певного розташування небесних тіл в Сонячній системі в нинішньому році цей момент збігається з повним місячним затемненням.

“Побачити повне затемнення Місяця можна буде на всій території Північної і Південної Америки, в Європі, Африці, західній частині Азії та східній частині Тихоокеанського регіону”, – відзначило НАСА. Повна фаза затемнення почнеться в 5:47 за київським часом і триватиме 1 годину 12 хвилин.

На цей раз видовище буде особливо вражаючим, оскільки «супермісяць» видаватиметься на 14% більше і на 30% яскравіше від звичайного. Відбувається це завдяки тому, що природній супутник обертається не по круговій, а по еліптичній орбіті навколо нашої планети, віддаляючись від неї в апогеї на 405,6 тис. км і наближаючись в перигеї на 363,7 тис. км. Середня відстань від Землі до Місяця складає 384,6 км.

З початку минулого століття повне затемнення «супермісяця» відбувалися тільки п’ять разів: у 1910, 1928, 1946, 1964 і 1982 роках. У той же час звичайне місячне затемнення вважається явищем досить буденним. Як зазначає NASA, «його можна спостерігати в будь-якій точці Землі приблизно раз на два з половиною роки».

У той же час багато фахівців не люблять визначення «супермісяця», оскільки супутник нашої планети зберігає свої параметри незалежно від розташування в просторі. «Це не те, що різниця між суперменом і звичайною людиною», – говорить редактор журналу Sky and Telescope Алан Макроберт. «Ніяких фізичних змін Місяця не відбувається. Просто він здається на небі трохи більшим, ніж зазвичай », – додає науковий співробітник Центру космічних польотів імені Годдарда в Грінбелті (штат Меріленд) Ноа Петро.

Космічне відомство США нагадало, що повне місячне затемнення відбувається, коли Сонце, Земля і Місяць опиняються на одній осі і природний супутник входить в тінь, що відкидається нашою планетою. При цьому Місяць набуває темно-червоного кольору, оскільки його досягають сонячні промені, які проходять по дотичній до поверхні Землі і розсіюються в його атмосфері, що грає роль гігантської лінзи.

NASA повідомило, що транслюватиме репортаж в режимі реального часу про цю астрономічному подію на своєму сайті nasa.gov. Воно також зазначило, що повне затемнення «супермісяця» – справжня знахідка для фотолюбителів, і опублікувало рекомендації свого провідного фотографа Біла Інголс. Його головна порада тим, хто в ніч з 27 на 28 вересня візьме в руки фотокамеру: не знімайте Місяць в повній самоті на «порожньому» небі. Знімок вийде набагато цікавіше, якщо Місяць опиниться на тлі якогось об’єкта на Землі і, таким чином, вийде «прив’язка до місцевості».

Майбутнє повне місячне затемнення стане вже четвертим за порівняно короткий період – з 15 квітня 2014 по 27 вересня нинішнього року. Минулого разу таке явище відбувалося 4 квітня. Його могли спостерігати жителі більшості регіонів планети, проте воно тривало всього п’ять хвилин і виявилося найбільш нетривалим за ціле століття.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button