Головна / Технології / NASA створює цілу когорту нових роботів для дослідження космосу

NASA створює цілу когорту нових роботів для дослідження космосу

Інженери Лабораторії реактивного руху NASA заявили про створення нового покоління роботів, які зможуть лазити по скелях і кратерах Червоної планети, вибиратися з бруду, досліджувати крижані печери, глибини океанів і підійматися на прямовисні стіни. Про розробки повідомляється на офіційному сайті Космічного агентства США.

«Лемур»

Так, робот-скелелаз Lemur (Limbed Excursion Mechanical Utility Robot) має чотири кінцівки, 16 пальців, на кожному з яких встановлені спеціальні гачки. До того ж він оснащений технологією штучного інтелекту. Lemur здатний сканувати скелі і кратери, видираючись по ним і вправно обходячи перешкоди. В цьому році робот, спочатку замислювався як робот-ремонтник для МКС, вже пройшов випробування в Долині Смерті в Каліфорнії.

Саме на основі Lemur інженери NASA створили і багатьох інших роботів, які в майбутніх місіях на Марс та інші небесні тіла допоможуть у пошуках слідів потенційного життя.

Механічний черв’як для дослідження крижаних місяців

Ice Worm, створений з кінцівки Lemur, долає за один рух близько 2,5 сантиметра, при цьому він стискає і розтискає свої «суглоби», подібно черв’якові. Ice Worm здатний дертися по стінах з льоду, орієнтуючись за допомогою ШІ і як би «всверлюючи» один кінець в поверхню, щоб мати можливість забирати зразки навіть на обриві.

Робот проходить випробування на льодовиках Антарктиди і в крижаних печерах на горі Святої Олени, щоб коли-небудь відправитися вивчати крижані місяці Сатурна і Юпітера.

NASA создает целую когорту новых роботов для исследования космоса
Ice Worm / © NASA

Роботизована мавпа

Танки бруду не бояться — як і RoboSimian, створений, щоб досліджувати території навколо гейзерів Енцелада, супутника Сатурна. Інженери прозвали його Королем Луї — на честь персонажа з «Книги джунглів». Спритний RoboSimian пересувається на чотирьох ногах, може повзати, звиватися як черв’як і навіть ковзати на животі. На кінцівках Короля Луї встановлені пружні колеса з дроту, що використовується при складанні піаніно, внаслідок цього робот може кататися по льоду.

NASA создает целую когорту новых роботов для исследования космоса
RoboSimian / © NASA

Мікроальпіністи-гекони

Крихітні роботи-альпіністи можуть поміститися у вас в кишені, а ще вони можуть підійматися по стрімких стінах і виживати при падінні з трьох метрів. При пересуванні деякі Micro-climbers задіють гачки з Lemur, за допомогою яких вони чіпляються за об’єкти; інші ж, немов гекони, пересуваються, прилипаючи до поверхні за допомогою сили Ван-дер-Ваальса, яку генерують мікроскопічні волоски. Крім того, посилити цю «липку» здатність можна шляхом електричного заряду.

Мікроальпіністи, застосовуючи технологію захоплення і зчеплення з поверхнею, покликані ремонтувати космічні апарати, а також досліджувати важкодоступні місця на Місяці, Марсі і так далі.

NASA создает целую когорту новых роботов для исследования космоса
Micro-climbers / © NASA

Механічна рука

NASA создает целую когорту новых роботов для исследования космоса

Underwater Gripper / © Nautilus

Рука з технологією захоплення Underwater Gripper вже застосовується на підводному дослідному судні Nautilus, яке працює біля узбережжя Гаваїв. Робот — прототип руки Lemur з 16 пальцями і 250 гачками — допомагає брати проби на глибині більш ніж півтора кілометра. За словами представників NASA, одного разу Underwater Gripper можна буде відправити на такі невеликі астрономічні об’єкти, як астероїди і комети.