Здоров'я

Як їжа впливає на наш мозок

В останні роки з’явилося чимало досліджень, що підтверджують істинність старої приказки про те, що «ми те, що ми їмо». Але якщо жодна з них не переконало вас у тому, що потрібно відмовитися від жирного і фастфуду, то, може бути, це зможе зробити нова робота вчених з університету Іллінойсу. Вони показали, що рівні вмісту в крові деяких речовин, таких як Омега 3, лікопін, вітаміни В, безпосередньо пов’язані не тільки з когнітивними функціями, але і з самим функціонуванням мозку.

Автор дослідження Аарон Барбей розповідає, що основним питанням, яке цікавило вчених, було те, як дієта і харчування пов’язані зі здоровим старінням мозку. Замість того, щоб визначати здоров’я мозку за когнітивним функціями, вони звернулися до неінвазивної технології сканування мозку, що дозволила отримати його зображення у високому дозволі. Результату роботи були опубліковані в журналі NeuroImage.

Вчені вивчили рівні біомаркерів поживних речовин в крові 115 здорових людей у віці від 65 до 75 років. Досліджувалися рівні жирних кислот Омега-3 і Омега-6, лікопіну, фолата (міститься в зелені), каротиноїдів, а також рибофлавіну, вітамінів D і В12. Ці речовини були обрані з тієї причини, що вони є корисними компонентами так званої середземноморської дієти.

Сканування мозку учасників дослідження дозволило отримати зображення нейронних взаємозв’язків у високому дозволі і побачити зв’язки між різними областями. Зокрема, рівні Омега-3, Омега-6 і каротину виявилися пов’язані з більш високою ефективністю роботи нейронних ланцюгів.

Барбей каже, що від ефективності їх роботи залежить те, як інформація передається між нейронами. Вчені розглянули як місцеву ефективність, тобто діяльність у рамках певної області мозку, так і «глобальну», що стосується передачі інформації з однієї ділянки мозку на іншу. Якщо мережа нейронів налаштована ефективно, то це робить більш легким доступ до інформації і дозволяє вирішувати певні завдання за менший час.

Вчені також просили учасників дослідження пройти тести, виявляли діяльність пам’яті, когнітивні функції і багато іншого. Вдалося побачити взаємозв’язок між ефективністю зв’язків між нейронами мозку та рівнями біомаркерів. Омега-3, Омега-6, лікопін, каротиноїди, вітаміни В і D безсумнівно важливі для когнітивних функцій і безпосередньо пов’язані з функціонуванням самого мозку. Так, кислоти Омега 3 важливі для зв’язку між нейронами у фронтально-парієтальної мережі, яка відповідає за увагу. З роботою пам’яті пов’язані лікопін і Омега-6, вітаміни В і D — з виконавчими функціями, а каротини — із загальним інтелектуальним рівнем.

Кнопка «Наверх»