Земля

Наслідки Чіксулубської катастрофи виявилися серйознішими, ніж припускали

Чіксулубський метеорит, як відомо, міг мати відношення до загибелі динозаврів. Вчені з США і Великобританії дізналися, що в стратосферу було викинуто величезну кількість сірки — набагато більше, ніж вважалося раніше.

Незабаром після падіння великого астероїда починається так званий вогненний дощ: фрагменти вибитих в космос уламків знову падають на Землю, при цьому помітно розжарюються, поки йдуть через атмосферу / ©Joschua Knuppe

Чіксулубський метеорит врізався в Землю близько 66 мільйонів років тому. Як припускають багато вчених, якщо він і не став основною причиною загибелі динозаврів, то принаймні міг запустити цей процес або підштовхнути вимирання, яке почалося. Проте біологи схильні скептично ставитися до катастрофічних версій вимирання живих організмів. На їхню думку, в біологічному світі і без того існує чимало механізмів, здатних вплинути на це.

Вчені з університетів Сіракузького, Техаського (США) і Сент-Ендрюса (Великобританія) показали, що наслідки чіксулубської катастрофи могли бути куди серйозніше, ніж передбачалося. Свої висновки вони представили в статті для журналу PNAS, де розповіли про те, що кількість сірки, що опинилася в повітрі після удару астероїда, раніше недооцінювали.

Відкриття зробили випадково. Спочатку команда авторів планувала вивчити геохімію стародавніх раковин в районі річки Бразос в Техасі, неподалік від чіксулубского кратера, розташованого на півострові Юкатан. Серед іншого вчені взяли зразки донного осаду річки, а потім проаналізували їх, звернувши увагу на ізотопи сірки та її похідних.

З’ясувалося, що ці ізотопи мають мікроскопічні зміни в масах, що відбуваються при попаданні сірки в атмосферу і взаємодії її з ультрафіолетом. “Це може статися тільки в двох випадках: коли в атмосфері немає кисню або коли сірки багато і вона піднялася дуже високо в насичену киснем атмосферу», — розповів один з авторів дослідження Джеймс Д.Віттс з Сіракузького університету. Перший варіант виключений, залишається другий.

На думку вчених, це мало величезне значення для зміни клімату. Аерозолі сірки, що викидаються сучасними виверженнями вулканів, наприклад, викликають похолодання. Дослідники вважають, що те ж саме відбувалося на планеті і після удару чіксулубського метеорита, тільки в більш серйозних масштабах, ніж припускали.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button