Земля

Римські гладіатори були вегетаріанцями

Римські гладіатори були вегетаріанцями, а в якості тонізуючого напою після тренувань вживали розчинений у воді попіл. Таке відкриття зробили австрійські антропологи, що проводили розкопки на руїнах Ефеса (Мала Азія).

Учені працювали з кістками, викопаними на кладовищі гладіаторів (датується III-II століттями до нашої ери). У той час Ефес був столицею римської провінції Азія, і проживало там більше 200 тисяч чоловік.

foto_cikavosti_21.10.2014-08_resized

Кістки був проаналізовані за допомогою спектроскопії. Вчених цікавило співвідношення ізотопів вуглецю, азоту та сірки в коллагені, а також стронцію і кальцію в мінералах кістки.

[ads1] З’ясувалося, що гладіатори майже не їли тваринної їжі. Їх раціон був таким же, як у місцевого простолюду і складався головним чином із зернових і бобових. Прізвисько «їдці ячменю» (hordearii), яке трапляється в історичних джерелах, говорить про те, що гладіаторам видавали їжу з найдешевшого зерна, вважають вчені.

Читайте також: Римський Колізей був величезною комуналкою

Однак бійці арени дуже сильно відрізнялися від звичайних людей високим вмістом стронцію в кістках. З цього факту вчені зробили висновок, що гладіатори вживали багатий цим металом джерело кальцію — і це міг бути тільки відомий за працями античних істориків «напій з попелу».

«Рослинну золу споживали з метою зміцнити тіло після виснажливих тіло тренувань і для швидкого відновлення зламаних кісток. Ми зараз робимо схоже — приймаємо магній і кальцій (у вигляді шипучих таблеток) після фізичних вправ», — розповів керівник дослідження Фабіан Канц (Fabian Kanz).

Далі вчені планують з’ясувати, з яких провінцій римської держави гладіатори потрапляли в Ефес — за допомогою того ж ізотопного аналізу кісток.

Натхнення: earth-chronicles.ru

Кнопка «Наверх»