Технології

Науково-фантастичні технології, що наближають нас до безсмертя

Середня тривалість життя постійно зростає. Ми постійно вдосконалюємо свої знання про медицину і людське тіло. Ми ліквідували безліч захворювань, виявили потужні шляхи лікування і з’ясували, як утримувати захворювання, які одного дня можуть нас убити.

Ми все довше і довше намагаємося підтримувати в людях життя, тим самим наближаючи нас до одного з аналогів безсмертя – незалежно від того, буде це біологічне, цифрове або кібернетичне безсмертя. Давайте розглянемо технології, які допоможуть нам досягти необмеженого терміну життя.

Кров’яні фабрики

foto_cikavosti_18.06.2014-6-08_resized

Кров має настільки важливе значення для нашого виживання, що епітет «кровний» став позначати необхідність. Надмірна втрата крові означає, що життя може перерватися, тому переливання крові стало важливим медичним інструментом.

Однак є дві основні проблеми, пов’язані з переливанням крові. По-перше, кров’ю повинні пожертвувати інші люди, а значить, дефіцит завжди має місце. По-друге, у всіх різні групи крові, переливання неправильного типу крові призведе до атаки імунної системи і розвитку жахливих ускладнень.

Читайте також: Вчені: низький рівень глюкози в крові провокує побутове насильство

Наука зуміла вирішити обидві ці проблеми шляхом виготовлення червоних кров’яних клітин універсального O-типу (який можна передати будь-кому без ускладнень). Вперше подібна кров була виготовлена в лабораторії, і це може привести до кінця донорських переливань та початку промислового виробництва крові.

Вирощування частин тіла

foto_cikavosti_18.06.2014-6-08-01_resized

Є декілька найпоширеніших тем в науковій фантастиці, серед яких є дуже правдоподібні. Коли ми бачимо міжзоряні подорожі, інопланетне життя, їжу в таблетках, ми можемо уявити їх потенційний вплив на людське життя. Але деякі речі здаються нам шаленими – наприклад, вирощування частин тіла в лабораторії. Такі органи не просто виглядають анатомічно правильно, але ще й працюють добре. Що ми зробили на цьому ґрунті? Що ж, успішно були пересаджені піхва і ніздрі.

Нещодавно всі ЗМІ писали про те, як вперше в історії жінці, яка народилася без піхви – або піхва якої була неповною – пересадили вирощений в лабораторії аналог. За жінкою спостерігали протягом восьми років, перш ніж вчені змогли констатувати успіх.

Протягом усього цього часу жінка і її новий орган функціонували абсолютно нормально, без несприятливих побічних ефектів. Пацієнти, які частково втратили свої носи від раку шкіри, також отримували нові носи, вирощені з клітин шкіри.

Позбавлення паралічу

foto_cikavosti_18.06.2014-6-08-02_resized

Травми спинного мозку знаходяться в числі найбільш руйнівних травм, переживши які людина ще не гарантує собі повне одужання. Спинний мозок передає інформацію в кожну частину тіла, тому травми в цій області майже завжди призводять до паралічу, повному або частковому. Люди залишаються обмеженими у рухах на все життя, не кажучи вже про біль.

Новаторські дослідження ролі електричних імпульсів у нервовій тканині хребта дозволили вченим повернути можливість рухатися людям, які залишилися паралізованими на все життя. Пацієнти, що брали участь в дослідженні, змогли рухати раніше паралізованими частинами тіла після впливу електричних імпульсів на спинний мозок.

У комбінації з традиційною фізіотерапією результати були ще цікавішими. Одного разу сотні тисяч людей, що не мають можливість ходити, знову зможуть переставляти ноги по землі самостійно.

Зворотній процес старіння

foto_cikavosti_18.06.2014-6-08-03_resized

Слідуючи по стопах своїх сучасників, які доглядають за шкірою, і модними тенденціями, група вчених виявила хімічну речовину в крові молодих людей, яку може чинити істотний вплив на організм в старості.

Це було не одне швидкоплинне дослідження – три окремі групи прийшли до тих же висновків у експериментах з мишами. В ході дослідження з’ясувалося, що переливання молодої крові повертає назад вікове погіршення пам’яті, здатності до навчання, функцій мозку, м’язової сили і витривалості.

Читайте також: Вічна молодість не за горами: знайдено механізм біологічного годинника людини

Дві з груп навіть стверджували, що визначили один хімікат, який був відповідальним за цей ефект вікового реверсування. Оскільки дослідження проводилося на мишах, поки залишається неясним, чи буде результат ідентичним для людей, але вчені впевнені, що буде. Клінічні випробування почнуться протягом декількох років і потенційно можуть відкрити шлях для справжніх ін’єкцій від старіння.

Лікарський контроль наступного покоління

foto_cikavosti_18.06.2014-6-08-04_resized

Незалежно від того, як далеко ми зайшли в ролі людей, неймовірна забудькуватість і елементарна лінь супроводжують нас постійно. Ліки стали надзвичайно важливою частиною здоров’я багатьох людей, і для деяких забути взяти ліки може означати смертельну небезпеку.

Однак разом з розвитком, що для декого може здатися неймовірним, а для інших страшним, з’явиться і електронна система, яка буде стежити за прийомом ліків у вашому виконанні. Крихітні датчики і маячки підкажуть вам, коли потрібно прийняти таблетку, і ви точно будете знати, що ніколи не пропустите жодну.

Якщо постійне спостереження вам не подобається, є й інші плюси. Система просто може відслідковувати реакцію організму на певні ліки, даючи вам і вашому лікарю інформацію про те, як реагує ваше тіло, якщо щось йде не так.

Нове серце

foto_cikavosti_18.06.2014-6-08-05_resized

Серце і його благополуччя – це ключ до довгого і насиченого життя. Основна причина смертності в багатьох країнах світу – це хвороби серця, а не СНІД або рак. Кожні кілька секунд від хвороби серця помирає одна людина в світі.

Тим не менше вчені нещодавно пересадили генетично модифіковане свиняче серце бабуїну, і воно працювало правильно протягом року. Це дослідження вдихнуло в медичний світ надію на те, що в один прекрасний день тварини будуть в змозі забезпечити нескінченною кількістю сердець та інших органів людей, значно збільшивши їх тривалість життя.

Зниження інвалідності, спричиненої інсультом

foto_cikavosti_18.06.2014-6-08-06_resized

Інсульти – це жахливо і часто смертельно. У випадках, коли вони не вбивають, вони можуть залишити людину нездатною виконувати навіть прості дії, суттєво вплинувши на якість її життя. Незалежність і автономність майже завжди закінчуються, а люди не можуть контролювати своє тіло як колись. Раніше таким людям мало чим могли допомогти медики. Однак зараз учені використовують революційно нову процедуру для лікування подібних страшних розладів.

Вводячи стовбурові клітини в мозок пацієнтів, дослідники змогли відновити здатність рухати кінцівками і виконувати завдання, яке раніше були неможливим. Люди, залучені в експеримент, бачать в ньому обнадійливий знак для жертв інсульту.

Друк нового серця

foto_cikavosti_18.06.2014-6-08-07_resized

Ми вже звикли до важливості підтримки роботи серця і дбайливого до нього відношення, так само важлива для нас можливість трансплантації органів для підтримки людського життя. Особливий прорив у цій сфері трапився з розвитком 3D-друку.

Читайте також: 10 медичних технологій, що вплинуть на наше майбутнє

Деякі представники галузі передбачають, що перше біонне серце буде надруковано протягом десяти найближчих років. Група вчених з Університету Луїзіани вже зробила серйозні кроки в напрямку виконання цього пророцтва.

Використовуючи жирові клітини і колаген, команда змогла надрукувати робочі компоненти людського серця. Вони використовують аналогію з літаком – складна машина виробляється по частинах, а потім збирається – щоб пояснити, чому вони просто не можуть взяти і роздрукувати серце цілком, і чому його потрібно збирати по частинах. Але з можливістю часткового друку десять років виглядають вельми розумним строком.

Біонічні руки

foto_cikavosti_18.06.2014-6-08-0_resized

З тих пір, як перші кіборги з’явилися в науковій фантастиці, вчені шукають спосіб створення біонічних частин тіла. Це дозволило б значно поліпшити життя людей з ампутованими кінцівками, і кожен біт досліджень наближає нас до розуміння складної системи зв’язку між нашим мозком і нашими м’язами. І, схоже, всі ці зусилля, нарешті, стали приносити плоди. DEKA – керований імпульсами мозку протез руки – це не звичайне доповнення, це справжнє диво.

Винайдена людиною, який винайшов Segway, рука може виконувати такі тонкі і витончені дії, як застібнути куртку, тримати яйце, не розчавлюючи його, відмикати двері ключем і багато іншого, з чим іноді не справляються люди зі звичайними робочими руками. Біонічна рука також легко адаптується, тобто підійде людям, руки яких ампутовані у плеча, ліктя або у зап’ястя.

Анабіоз

foto_cikavosti_18.06.2014-6-08-08_resized

Є в науковій фантастиці одне слово, яке не дуже люблять вчені. Це анабіоз. Провідні хірурги вважають за краще називати його «надзвичайною ситуацією збереження та реанімації», хоча і визнають, що він припиняє життя.

Читайте також: Створено препарат, що вводить ссавців на подобу зимової сплячки

Кров пацієнта замінюється холодним соляним розчином, який викликає щось на зразок гіпотермії, сповільнюючи всю клітинну активність у два рази. Хірурги одержують більше часу на те, щоб виправити проблему. У теорії така процедура може врятувати не одне життя. За словами винахідника техніки Пітера Рі, пацієнтам не обов’язково жити в процесі цієї процедури, але вони і не помруть.

У 2000 році Рі продемонстрував цю техніку на свинях, і вона працювала. Свині постраждали від масових крововиливів, а потім їх ввели в анабіоз і «повернули до життя». В більшості випадків їх серця знову починали битися, а когнітивні або фізичні функції не постраждали. Тепер Рі чекає відповідного кандидата серед людей. Вони змінюють визначення смерті.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button