Земля

Найбільш повне дерево динозаврів показало їх перетворення на птахів

Більшість вчених вважають, що нащадками динозаврів є сучасні птахи. Нові дослідження продемонстрували, що жахливі ящери мали пір’я, а пізніше вчені виявили, що продовжити рід після масового вимирання вдалося тільки тим динозаврам, розміри тіла яких не перевищували певних граничних значень.

Тепер палеонтологи зібрали найбільшу базу даних про еволюційну трансформацію динозаврів до птахів і побудували її у вигляді генеалогічного дерева. Нове дослідження показало, що деякі анатомічні особливості птахів, такі як пір’я, крила і вилочкова кістка, вперше частково з’явилися ще у динозаврів десятки мільйонів років тому.

foto_cikavosti_26.09.2014-010

Схема еволюційної трансформації динозаврів в сучасних птахів

З появою в ході еволюції повноцінної птиці, в якій поєднувалися всі вищеописані анатомічні риси, почався еволюційний вибух. Цей процес прискорив розвиток пернатих тварин, що призвело до появи величезної кількості птахів, що ми спостерігаємо сьогодні.

Читайте також: В жилах динозаврів кров не була ні теплою, ні холодною

Команда дослідників на чолі з палеонтологами з Единбурзького університету вивчала еволюційний зв’язкок між древніми птахами і їх найближчими родичами, динозаврами. Вчені аналізували анатомічні конфігурації більше 850 частин тіл 150 вимерлих видів. Потім вони використовували статистичні методи для аналізу даних і складання генеалогічного древа.

Висновки вказують на те, що поява птахів близько 150 мільйонів років тому була дуже плавним і поступовим процесом, який проявлявся в повільному набутті динозаврами пташиних анатомічних особливостей. Таким чином, повідомляють дослідники в статті журналу Current Biology, неможливо провести чітку лінію між зникненням динозаврів і появою птахів.

Результати дослідження підтримують суперечливу теорію, запропоновану в 1940-х роках, яка стверджує, що поява частин форм тіла разу у декількох видів сама по собі тягне за собою еволюційний вибух.

foto_cikavosti_26.09.2014-010-01_resized

Генеалогічне дерево складалося на основі аналізу анатомічних особливостей скам’янілостей динозаврів і птахів найрізноманітніших періодів часу.

Читайте також: Відродження динозаврів так і залишиться мрією «Парку юрського періоду»

“Моменту, коли динозавр перетворився на птицю, просто не існувало, як не існує” втрачених “ланок еволюції між цими двома тваринами. Те, що ми сьогодні вважаємо зразковим пташиним скелетом, поступово формувалося впродовж десятків мільйонів років. Але як тільки ця збірка була завершена, птахи стали розвиватися з величезною швидкістю “, – розповідає провідний автор дослідження відомий палеонтолог Стівен Брюсатт (Steve Brusatte) з Единбурзького університету.

Автори нової роботи підкреслюють в прес-релізі, що їх висновки нехай і суперечливі, але вони дозволяють поглянути на питання з різних точок зору. Трансформація динозаврів до птахів, вважає Брюсатт, не менш дивовижна подія в історії життя на Землі, ніж поява людей внаслідок еволюції мавп. Тому це питання вимагає максимально ретельного вивчення.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button