Технології

Найміцніше скло в світі не розбивається при ударі і “працює” як пластик

Дослідники розробили новий вид “небиткого” скла. Воно в три рази міцніше звичайного і в п’ять разів перевищує опір руйнуванню.

Команда вчених з Університету Макгілла розробила найміцніше і жорстке скло з коли-небудь відомих. Воно натхненне внутрішнім шаром раковин молюсків, не розбивається при ударі й діє як пластик. Автори розробки відзначають, що в майбутньому такий матеріал можна використовувати для поліпшення екранів стільникових телефонів і не тільки.

Технологія міцного скла — приклад того, як сучасна наука заново відкриває стару технологію, яка вже давно загублена. По всій видимості, форма гнучкого скла існувала за часів правління римського імператора Тиберія Цезаря. Згідно з розповіддю Петронія, склодув приніс імператору чашу для пиття, зроблену з цього матеріалу, який також був натхненний внутрішнім шаром раковин молюсків.

Згідно з історичними даними, коли чашу перевіряли на міцність, на ній швидше з’явилася вм’ятина, ніж вона розбилася. Винахідник клявся, що він єдиний, хто знає, як зробити подібний посуд. Тоді Тиберій стратив цю людину, побоюючись, що скло знецінить золото і срібло, тому що може стати більш цінним товаром.

Зараз єдиний спосіб зробити скло міцніше — це загартувати або ламінувати його. Хоча це може зміцнити скло, ці процеси коштують недешево і не забезпечують додаткової міцності конструкції після пошкодження.

“Досі існував компроміс між високою міцністю, ударною в’язкістю і прозорістю. Наш новий матеріал не тільки в три рази міцніший звичайного скла, але і більш ніж в п’ять разів стійкіший до зламу», — розповідає Аллен Ерліхер, доцент кафедри біоінженерії Університету Макгілла.

Джерелом натхнення для створення нового типу скла послужила природа, а саме перламутр. Вченим вдалося розробити новий композит зі скла й акрилу. Як відзначають вчені, перламутр зроблений з жорстких шматочків крейдяної матерії, покритої шарами м’яких білків, які мають високу еластичність. Саме ця структура забезпечує виняткову міцність, що робить її в 3 000 разів жорсткішою, ніж матеріали, з яких вона виготовлена.

Уважно вивчивши архітектуру перламутру, дослідники відтворили його в склі, використовуючи скляні пластівці й акрил. Структура дала надзвичайно сильний, але непрозорий матеріал. Щоб надати йому вигляд скла, вчені налаштували показник заломлення акрилу. Надалі автори розробки планують поліпшити матеріал шляхом використання інтелектуальної технології. Вона дозволить склу міняти такі властивості, як колір, механіка і провідність.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button