Головна / Земля / Названа нова причина зникнення цивілізації майя

Названа нова причина зникнення цивілізації майя

Антропологи з Університету штату Мічиган (США) припустили, що однією з причин зникнення цивілізації майя могли стати міжусобні військові конфлікти. До такого висновку вони прийшли, вивчивши трофейні черепи, знайдені в могилі воїна в ході розкопок стародавнього міста Пакбитун, а також інші артефакти. Про це повідомляється в прес-релізі на Phys.org.

За словами вчених, виявлені черепи носили на шиї як підвісок. Вони демонстрували заслуги воїнів, які перемогли ворогів. Відомо, що в стародавньому майянському місті Яшчилан знаходиться рельєф, на якому зображений місцевий правитель, що носив на поясі трофейний череп. Подібні військові прикраси також зображуються на інших рельєфах і розмальованих керамічних посудинах, датованих VIII — IX століттями.

Дослідники вважають, що традиція носити черепа, а також інші археологічні знахідки свідчить про військові зіткнення і насильства. Війна між північними і південними правителями швидко призвела до занепаду південних рівнинних міст. Наприкінці першого тисячоліття нашої ери Пакбитун переживає занепад, а політичні центри майя на півострові Юкатан починають домінувати. Предмети мистецтва в тому регіоні стають більш «кровожерливими» і часто зображують убитих ворогів і людські останки.

Причини зникнення цивілізації майя, яка проіснувала близько двох тисяч років, досі не з’ясовані. У IX столітті вони стали залишати побудовані ними кам’яні міста, починаючи з південних низин Гватемали, Белізу і Гондурасу. Як пояснення цьому розглядаються, зокрема, версії виснаження ресурсів, зміни клімату чи поразки у війні з іншою цивілізацією.