Людина

Невелика кількість ультрафіолету корисна для мозку

Експерименти на мишах показали, що малі дози ультрафіолетового випромінювання стимулюють вироблення глутамату і покращують когнітивні здібності.

В останні роки ми повною мірою усвідомили небезпеку ультрафіолетового випромінювання Сонця, яке є основною причиною розвитку раку шкіри. Втім, невеликі його кількості необхідні нам для нормального синтезу вітаміну D і просто для бадьорості. У новій статті, опублікованій в журналі Cell, вчені описують ще один плюс ультрафіолету — поліпшення когнітивних здібностей, продемонстрований на мишах.

Сюн вей (Wei Xiong) і його колеги з Науково-технічного університету Китаю досліджували малі молекули в нейронах мишей за допомогою мас-спектрометрії — і на превеликий свій подив виявили серед них уроканову кислоту. Досі ніхто не знав про її присутність у центральній нервовій системі, хоча уроканова кислота утворюється в шкірі. Її молекули ефективно поглинають УФ-фотони, тому синтез уроканової кислоти стимулюється сонячним випромінюванням і дозволяє захищатися від його небезпечного діяння.

Тому вчені вирішили перевірити, чи не буде ультрафіолет підвищувати вироблення уроканової кислоти і в мозку. Мишей протягом декількох годин опромінювали їх УФ-лампами, після чого порівняли вміст цих молекул у нейронах з попередніми даними, показавши, що вона дійсно зросла.

Відомо, що в клітинах печінки та деяких інших внутрішніх тканин уроканова кислота бере участь у метаболізмі гістидину, в тому числі у перетворенні цієї амінокислоти в глутамат — збудливий нейротрансміттер, який активізує роботу нейронів. І дійсно: в нейронах опромінених ультрафіолетом мишей глутамату виявлялося більше, а активність глутамінергічних нейронів була вищою. Зате у тварин, у яких вчені повністю заблокували роботу уроканази — ферменту, що синтезує уроканову кислоту, — нічого подібного не відбувалося.

Виходячи з цього, Сюн Вей і його співавтори припустили, що за посередництва уроканової кислоти УФ-промені можуть стимулювати роботу мозку. Експерименти підтвердили, що попередньо опромінені миші демострируют кращі результати в тестах пам’яті, тоді як тварини з «вимкнутою» уроканазою поліпшень не показали. Все це ще не говорить про безпеку УФ-випромінювання: воно як і раніше залишається основним фактором ризику розвитку раку шкіри, але в невеликих дозах все ж необхідно.

Кнопка «Наверх»