Земля

Незвичайний гриб світиться, щоб приманювати комах

У Південній Америці досліджений не зовсім звичайний гриб. Він має здатність світитися в темряві як фосфорична іграшка. В біологічній номенклатурі він отримав назву Neonothopanus gardneri. Цей гриб виростає в пальмових лісах Бразилії. Спільна група вчених із США і Бразилії провела ряд досліджень і з’ясувала, що здатність гриба до світіння створює переваги в плані розмноження. Результати дослідження опубліковані в журналі Current Biology.

1-20-03-2015-600-400

Відомо, що гриби розмножуються за допомогою спор. Найчастіше спори дозрівають і пускаються за вітром, який розносить їх по великій площі. Але тим грибам, які ростуть низько, де вітру практично немає, або навіть під поверхнею ґрунту, доводиться вдаватися до більш екзотичних методів вирішення цього завдання.

Наприклад, можна виробляти особливі ароматичні речовини – так чинять, наприклад, всім відомі трюфелі, бо деякі види тварин, зокрема, білки і дикі свині, небайдужі до солодкуватого аромату, видаваному зрілими трюфелями, а розкопуючи і поїдаючи плоди трюфелів, вони беруть участь тим самим у поширенні їхніх спор. А гриб веселка звичайна виділяє особливий пахучий слиз, на який злітаються мухи.

[ads2] Раніше вважалося, що Neonothopanus gardneri видає постійне блідо-зелене свічення, внаслідок побічного результату обміну речовин. Однак нове дослідження показало, що гриб світиться тільки вночі, в темний час доби, що дозволяє йому заощаджувати енергію. Біолюмінесценція – побічний результат еволюції. Якщо гриби світяться, значить, це для чогось потрібно.

Можливо, світіння пов’язано з тим, що в темний і вологий час доби в тропічному лісі створюються ідеальні умови для поширення грибів. Нічні зйомки показали, що у грибів у великій кількості збираються жуки-стафініліди. Але залишалася ймовірність того, що їх приваблює просто запах гриба.

Читайте також: Знайдено гриби, що захищають організм від раку

Для перевірки був поставлений експеримент. Вчені створили пластикову модель грибів, яка світилася зеленкуватим світлом, імітуючи світіння гриба. Результати підтвердили, що до фальшивого грибу злітаються велика кількість комах. Отже, світіння відіграє свою роль в селекції.

Натхнення: scientificrussia.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button