Земля

Низькорівневі хмари впливають на глобальне потепління

Вчені з Ліверморської національної лабораторії США виявили механізм утворення низьких хмар, що впливають на енергетичний баланс Землі, які по-різному реагують на глобальне потепління в залежності від їх просторового розташування.

d8dd2442c5eaa114c356ea11e18812b7
Результати припускають, що дослідження, засновані виключно на останніх тенденціях, ймовірно, недооцінюють те, наскільки Земля буде нагріватися за рахунок збільшення вуглекислого газу в атмосфері.

Дослідження було зосереджено на хмарах, які впливають на клімат шляхом відбиття сонячної енергії і пропускання або утримання вихідного від Землі теплового випромінювання. По мірі того як поверхня Землі нагрівається, випромінюючий ефект хмар змінюється, вносячи свій вклад в реакцію кліматичної системи планети.

Якщо ці зміни в хмарах підсилюють охолодження Землі, то вони створюють негативну зворотну реакцію на потепління. В іншому випадку зворотний зв’язок — позитивний. Ступінь глобального потепління за рахунок збільшення вуглекислого газу в значній мірі залежить від знаку і величини відповідної реакції хмар, що робить це важливим аспектом кліматичних досліджень.

Вчені показали, що сила зворотного зв’язку хмар у моделі клімату демонструє великі коливання в залежності від періоду часу. Незважаючи на позитивний результат впливу хмар на довгостроковий прогноз глобального потепління, модель демонструє сильну негативну реакцію за останні 30 років. Це розходження обумовлене появою низькорівневих хмар у тропіках, які значно охолоджують планету шляхом відбиття сонячної енергії в космос.

«Завдяки поєднанню моделей клімату та супутникових спостережень ми виявили, що тенденція до утворення низькорівневих хмар за останні три десятиліття істотно відрізняється від розвитку подій при довготривалому глобальному потеплінні, — розповів Чень Чжоу, провідний автор роботи. — Ключовою відмінністю є просторова картина глобального потепління. Не кожен градус потепління однаково впливає на низькі хмари».

У відповідь на збільшення вуглекислого газу кліматичні моделі пророкують майже рівномірне нагрівання планети, яке сприяє зниженню низької хмарності з високою відбивною здатністю і встановленню позитивного зворотного зв’язку.

Але протягом останніх 30 років температура поверхні збільшувалася в тих тропічних регіонах, де повітря піднімається, і зменшувалася там, де повітря опускається.

«Цей конкретний зразок потепління майже оптимальний для поширення низьких хмар, оскільки стабільність нижнього рівня атмосфери підвищувалася, що підтримувало вологість і хмарність», — зазначив співавтор дослідження Стівен Кляйн.

За словами вчених, більшість супутникових даних почали збирати в 80-х роках, тому лінійні тенденції протягом останніх трьох десятиліть часто використовуються, щоб зробити висновки про довгострокове глобальне потеплінні і оцінити чутливість клімату.

Отримані результати вказують на те, що зворотний зв’язок хмарності і кліматичної чутливості, розрахована на основі спостережуваних останнім часом тенденцій, може бути недооцінена, так як картина потепління в цей період унікальна.

Глобальна температура поступово збільшувалася за період інструментальних спостережень у зв’язку із збільшенням концентрації парникових газів.

Але на це потепління накладалися великі температурні коливання через природу внутрішньої мінливості кліматичної системи, а також впливу вулканічних вивержень, аерозольного забруднення і сонячної активності.

У той час як потепління через СО2 має тенденцію бути відносно однорідним в просторі, тенденції зміни температури поверхні внаслідок внутрішньої мінливості клімату та аерозольного забруднення є досить неоднорідними, сильно відрізняється по різні сторони океанського басейну. Тенденції, обчислювані протягом коротких періодів часу, часто сильно залежать від інших факторів, крім СО2 і можуть виявитися вельми оманливими.

Команда підкреслила, що хмари особливо чутливі до тонких відмінностей у характері потепління поверхні, і дослідники повинні ретельно враховувати такі ефекти, роблячи висновки про зворотній зв’язок хмарності і чутливості клімату, виходячи зі спостережень за короткий період часу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button