Всесвіт

Нова екзопланета кидає виклик поточним теоріям

Дослідники виявили екзопланету, щільність якої настільки висока, що кидає виклик поточним теоріям про формування самих планет.

Художнє уявлення екзопланети K2-25b

Ця планета обертається навколо пов’язаної зірки в групі Гіади, зоряному скупченні, розташованому в 153 світлових роках від нас. За розрахунками вчених, ця планета важить 25 мас Землі, що дивно, враховуючи, що вона трохи менше Нептуна, у порівнянні з яким в 1,5 раза масивніша.

Планета, що отримала назву K2-25b, спостерігалася за допомогою телескопа WIYN в Національній обсерваторії Кітт-Пік (KPNO), а також за допомогою телескопа Хоббі-Еберлі.

Вчені також були вражені молодим віком планети, що робить її щільність ще більш дивною. Зірка, навколо якої вона обертається, — це карлик M-типу, найпоширеніша зірка у всій галактиці.

Повний орбітальний тур виконується за 3,5 дня. Це «субнептунова» планета, за визначенням експертів, тип планети, який з-за свого розміру не існує в нашій Сонячній системі, але, мабуть, досить поширений у нашій галактиці.

Газові гіганти утворюються з крижаного і кам’яного ядра, яке вже в 5-10 разів перевищує масу Землі. З часом вони покриваються газовою оболонкою, яка в сотні разів перевищує масу Землі. У результаті виходить гігантська планета, що складається з щільного газу, зовсім як Юпітер.

Однак K2-25b виявляється набагато скромнішою за розміром, але з досить високим рівнем щільності у порівнянні з її розмірами. В основному здається, що вона майже повністю складається з активної зони, у той час як її поверхнева газова оболонка дуже мала.

Тільки ядро набагато щільніше Землі, навіть більше, ніж у 5-10 разів згідно з теорією. Дослідники задаються питанням, як їй вдалося уникнути скупчення газової оболонки з такою щільністю і, отже, з такою високою гравітаційною силою.

«Зазвичай спостерігається низька щільність цих світів, а в деяких навіть атмосфера випаровується. У K2-25b, здається, щільне, кам’янисте або багате водою ядро з тонкою оболонкою», — пояснює Гудмундур Стефанссон, дослідник з Прінстонського університету, який очолював дослідницьку групу.

У найближчому майбутньому планета, безумовно, стане предметом подальших досліджень, і, можливо, ми зможемо дізнатися більше.

Натхнення: v-kosmose.com

Кнопка «Наверх»