Земля

Нове дослідження показало, що джмелі можуть мати свою “культуру” (фото+відео)

Біологи з Лондонського університету королеви Марії встановили, що, стикаючись з новим завданням, джмелі можуть підглянути її рішення у родичів. Після цього нова форма поведінки швидко поширюється на всю колонію. Дослідження опубліковано в журналі PLOS Biology.

Джмелі під час вирішення проблеми / © Alice Bridges

Хоча зазвичай люди не сприймають комах як «розумних», за останні роки з’явилося безліч свідчень того, що як мінімум один вид цих членистоногих — земляний джміль — володіє розвиненим інтелектом. Вчені вже з’ясували, що джмелі здатні йти на компроміс, усвідомлювати розміри і форму власного тіла, а також отримувати задоволення від марного проведення часу — гри.

Тепер же дослідники з Лондонського університету королеви Марії (Великобританія) виявили, що джмелі можуть швидко вчитися і поширювати нові моделі поведінки у своїй популяції через соціальне навчання (що частково підходить під визначення культури тварин). Більш того, вони люблять підглядати рішення у родичів, після чого продовжують використовувати саме його, навіть якщо знають, що існує альтернативний спосіб.

Щоб це встановити, вчені запропонували комахам головоломку з двома рішеннями: коробочку з нагородою (чашкою солодкого сиропу) можна було відкрити, потягнувши за червоний язичок за годинниковою стрілкою або потягнувши за синій язичок в протилежному напрямку. Джмелів-демонстраторів навчили одному зі способів, після чого надали можливість спостерігачам побачити рішення головоломки.

Результати виявилися цікавими: джмелі, які побачили, скажімо, рішення задачки від «червоного» демонстратора, надалі продовжували використовувати такий спосіб відкриття коробочки, навіть якщо потім їм показували альтернативний шлях вирішення. При цьому в контрольній групі, де демонстратора не було, коробочки майже не відкривалися: якщо навчені джмелі розкривали до 28 коробочок за день, джмелі без демонстратора справлялися (найчастіше випадково) не більше ніж з однією.

У додатковому експерименті автори роботи надали колонії джмелів навчатися одночасно у “червоного” і “синього” демонстраторів, але і на цей раз джмелі не стали показувати особливо різноманітну поведінку: одна колонія вважала за краще “червоний” метод, інша — “синій”.

Експеримент з коробочкою-головоломкою: на цей раз джміль тягне за червоний язичок / © phys.org

Таким чином, підкреслюють дослідники, соціальне навчання може відігравати в житті джмелів та інших комах набагато більш значущу роль, ніж вважалося раніше. А самі ці тварини виявилися набагато розумнішими, ніж ми вважали.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button