Земля

У США за рік вимерло 50% бджіл

Бджільницькі господарства Сполучених Штатів втратили приблизно 50% бджіл за минулий рік, що змушує вчених говорити про екологічну катастрофу і можливості колапсу всієї популяції бджіл через епідемію кліща Varroa, повідомляє університет штату Меріленд.

0ef164fbeec646223a6adfe4c1a31dd8
“Ми вже другий рік спостерігаємо за тим, що популяції бджіл продовжують скорочуватися з дуже високою швидкістю під час літа, що повинно змусити нас турбуватися про їх стан. Скорочення чисельності бджіл під час зими — нормальний феномен, однак те, що бджолярі втрачають їх під час літа, коли бджоли повинні бути максимально здоровими, сильно турбує нас”, — заявив Денніс ван Енгельсдорп (Dannis van Engelsdorp) з університету Меріленда.

Як розповідає ван Енгельсдорп, в США в останні роки розвивається небезпечна ситуація як для домашніх бджіл, так і для їх диких родичів. Чисельність перших скоротилася на 40% в минулому році, і ще на 44% — в цьому році, а існування останніх загрожують африканізовані бджоли-“мігранти”, які проникають на північ Мексики.

Головною причиною вимирання і для домашніх, і для диких бджіл служить інший феномен — епідемія паразитичного кліща Varroa destructor. Дана членистонога істота небезпечна для бджіл не сама по собі, а  тому, що даний кліщ є переносником декількох вірусів, зараження якими призводить до деформації крил у бджіл і цілого ряду інших проблем.

Батьківщиною цього паразита, мабуть, є Східна Азія, однак завдяки діяльності людини він спочатку поширився по Європі, а потім проник і в Новий Світ. І там, і тут він вважається однією з причин масового вимирання колоній бджіл, так як ні в одного підвиду медоносних бджіл, за винятком деяких російських різновидів, немає захисту від цього кліща.

Причиною його поширення в США, за словами вчених, є те, що багато бджолярів з невеликими пасіками не вміють або не знають, як можна боротися з кліщем і як можна захищати свої вулики від зараження личинками Varroa. Коли такі вулика вимирають, кліщі поширюються по всіх сусідніх пасік, в тому числі і тим, чиї господарі підтримують коректний режим гігієни для бджіл. В цілому, як відзначають американські екологи, масштаби і глибина епідемії Varroa сильно недооцінюються.

За словами Ван Енгельсдорпа, чисельність бджіл в США продовжує скорочуватися вже 10 років, якщо брати дані тільки по зимі, і скорочується в цілому за весь рік вже більше шести років. Подібний тренд, за словами авторів дослідження, говорить про екстрену необхідність вироблення заходів, які дозволили б владі країни захистити бджіл від вимирання, а їх господарів — від розорення.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button