Земля

Нові знахідки дозволяють по-іншому поглянути на війну варварів

Археологи під час розкопок в заболоченій місцевості у Данії виявили тисячі кісток людей, які загинули близько 2 тис. років тому.

За словами вчених, нові знахідки дозволяють по-новому поглянути на те, як відбувалися битви між варварами і як увічнювали в пам’яті ці події жителі тутешніх місць.

Новые находки позволяют по-другому взглянуть на войну варваров

Дослідниками було знайдено 2095 людських кісток і фрагментів, що належали не менше 82 молодим чоловікам. Останки були виявлені на площі 185 акрів в містечку Алкен Енге на березі озера Моссе на півострові Ютландія. Дослідження показало, що всі чоловіки загинули в один час до початку I ст. н. е. Виявлені на останках сліди травм, а також зброю, дозволили вченим припустити, що люди були вбиті в ході битви.

Група археологів не вивчала всі 185 акрів, однак по тому, як були розподілені знайдені рештки, можна зробити припущення, що тут загинули понад 380 осіб.

Сьогодні ми мало знаємо про бойові можливості місцевих племен. Римські історики писали, що варвари були “дикими і лютими людьми”. Але чи могли варвари формувати великі боєздатні армії. На жаль, навіть нечисленні знахідки в Тевтобургському лісі не прояснюють питання про те, наскільки добре були організовані загони варварів.

Число загиблих в Алкен Енге перевершує чисельність окремих поселень в регіоні в той період. Дослідники припускають, що місцеві воєначальники володіли достатньою владою та навичками для того, щоб зібрати стільки воїнів для походів на далекі відстані.

До теперішнього часу вважалося, що загони варварів в той період не перевищували за чисельністю 80 осіб. Це твердження ґрунтувалося на знахідках у містечку Хьертспрінг в Данії. Однак нове відкриття свідчить про те, що варвари воювали набагато більш численними групами.

Інше цікаве питання – чому учасники битви вибрали для поєдинку болотисту місцевість, а не більш підходящий для цього відкритий сухий простір. Судячи по слідах на кістках, багато рештків були обгризені тваринами і лежали на відкритому повітрі не менше 6 місяців перед тим, як були поглинені болотом. Деякі останки, навпаки, були навмисне складені разом поруч з камінням, принесеними з інших регіонів. В одному випадку вчені знайшли гілку дерева з нанизаними на неї фрагментами тазових кісток чотирьох осіб.

Дослідники припускають, що останки могли бути принесені сюди навмисно з місця битви, яке ще належить знайти археологам. У той же час у південній частині дослідженої фахівцями ділянки було знайдено велику кількість кісток невеликого розміру, які можна було б легко пропустити в тому випадку, якщо скелетовані останки хтось став би збирати. На думку вчених, це вказує на те, що місце битви знаходиться десь поруч.

Враховуючи, що болота в ті часи мали сакральне значення, дослідники припустили, що поховання останків загиблих у битві людей в заболоченій місцевості мало ритуальне значення, і було свого роду даниною пам’яті.

Римські легіони в той час не заходили так далеко на північ. Крім того, на місці розкопок не були знайдені які-небудь предмети, що мають відношення до Римської імперії. На думку археологів, мова йде про зіткнення варварських племен один з одним. У той же час характер отриманих людьми травм вказує на те, що вони зіткнулися з добре озброєними воїнами.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button