Технології

Новий матеріал скорочується, як м’язи, і заживає, як шкіра

Австралійські вчені отримали пружний міцний гідрогель з пам’яттю форми і здатністю до самовідновлення.

©ANU

«Особлива хімія, закладена в цей гідрогель, дозволяє йому відновлюватися після пошкодження так, як це робить людська шкіра, — розповідає Люк Коннел (Luke Connal). — Зазвичай гідрогелі досить слабкі, але наш матеріал настільки міцний, що легко піднімає досить важкі предмети і здатний змінювати форму, як людські м’язи».

Справді, серед гідрогелей — матеріалів, що становлять собою довгі ланцюжки полімерів, звішені в водному середовищі — існують і самовідновлюючі, і міцні, і мають «м’язовий» ефект пам’яті форми. Однак з’єднати всі три в одному матеріалі вдалося вперше. Стаття вчених з Австралійського національного університету в журналі Advanced Materials.

Автори використовували полімери, між молекулами яких може виникати безліч водневих та імінових зв’язків. Такі зв’язки динамічні, швидко утворюються і зникають, дозволяючи гідрогелю швидко реагувати на зміни температури, відновлювати пошкодження, і надають високу міцність. У лабораторних тестах матеріал підтвердив ці корисні властивості.

При зміні температури він переходив з однієї форми в іншу і назад, причому, на відміну від більшості аналогів, таке перетворення займало не хвилини, а лише кілька секунд. Подібний гідрогель може знайти застосування в гнучкій робототехніці та біомедичних пристроях нових поколінь.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть