Земля

Новий вид малярійного комара мігрував з Азії в Африку. Під загрозою десятки мільйонів людей

Дослідники знайшли докази того, що новий вид малярійного комара перемістився з Азії в Африку. Тепер хвороба може поширюватися в містах, причому навіть в сухий сезон.

У вчених з’явилися докази того, що інвазивний вид комара, який переносить малярію в Азії, поширюється в Африці. Він може становити загрозу для десятків мільйонів міських жителів, попередили дослідники.

Вчені пояснили, що в Африці, де в 2020 році від малярії загинуло 627 000 людей, хвороба зазвичай поширюється в сільській місцевості. В основному, її переносить група комарів Anopheles gambiae.

Але комар Anopheles stephensi, який все частіше поширює малярію в містах Індії та Ірану, може розмножуватися в міських водоймах і процвітати в посушливий сезон. Він також стійкий до інсектицидів. Моделювання показало, що якщо Anopheles stephensi широко пошириться в Африці, то малярія загрожуватиме понад 126 млн осіб у 44 містах.

Джибуті стала першою африканською країною, де в 2012 році знайшли Anopheles stephensi. До цього країна була близька до викорінення малярії: у 2019 році було зареєстровано лише 27 випадків захворювання. Але з моменту появи Anopheles stephensi кількість випадків різко зросла – за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, вона досягне 73 000 випадків.

Дослідники виявили перші докази того, що спалах малярії в Ефіопії на початку 2022 року був викликаний Anopheles stephensi. В ефіопському місті Діре-Дава, транспортному вузлі між столицею Аддіс-Абебою і Джибуті, за весь 2019 рік було зареєстровано 205 випадків захворювання малярією. Однак у 2022 році в період з січня по травень було зареєстровано понад 2400 випадків. Спалах став безпрецедентним, оскільки стався в сухий сезон в країні, коли малярія зазвичай зустрічається рідко.

Вчені також представили перші результати, згідно з якими Anopheles stephensi знайшли в 64% тестованих місць в Судані. У деяких випадках до 94% жителів міст живуть поруч з новим видом комарів.

З початку століття по 2017 рік смертність від малярії скоротилася більш ніж удвічі — в основному завдяки обробленим інсектицидами протимоскітним сіткам, тестуванню та лікам. Однак прогрес зупинився під час пандемії COVID-19. Вчені закликали посилити спостереження, щоб точно з’ясувати, наскільки далеко Anopheles stephensi поширився по континенту.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button