Технології

Новий біомаркер допоможе виявляти шизофренію за аналізом крові

Вчені з’ясували, як показники «цитоскелетного білка» CRMP2 можна використовувати для діагностики шизофренії за аналізом крові.

Image by Arek Socha from Pixabay

Шизофренія – серйозний психічний розлад, при якому люди неправильно інтерпретують реальність. Хвороба найчастіше виражається в поєднанні галюцинацій, марення, вкрай невпорядкованого мислення і поведінки, нездатність нормально функціонувати – все це погіршує якість повсякденного життя і може призводити до інвалідності. Тим, хто страждає на шизофренію часто потрібне довічне лікування, адже способу запобігти хворобі немає. Її раннє виявлення вкрай важливо, бо дає змогу проконтролювати симптоми до того, як розвинуться ускладнення, і поліпшити прогноз.

Дослідники з Інституту медичних відкриттів Сенфорд Бернема Пребіса (SBP) в Ла-Хойя, штат Каліфорнія, Вищої медичної школи Університету Йокогами в Японії й Гарвардської медичної школи в Белмонте пропонують залучити «цитоскелетний білок» CRMP2 (входить в сімейство білків-медіаторів колапсової відповіді) для діагностики шизофренії за аналізом крові. Активність CRMP2, присутнього в головному мозку й експресованого в лімфоцитах, впливає на нейронні зв’язки й незбалансовану у людей з шизофренією. Результати роботи будуть опубліковані в журналі PNAS.

Попередні дослідження показали баланс між двома формами CRMP2 – активної нефосфорілірованної й неактивної фосфорильованої. Тепер вчені розглянули посмертну тканину мозку, а потім вивчили зразки крові хворих на шизофренію. Аналіз показав, що у них рівень вмісту CRMP2 вище, ніж у контрольної групи. Крім того, автори роботи виявили структурні аномалії в дендритах (розгалужених відростках) нейронів: це може говорити про порушення, через те, що дендрити беруть участь в отриманні імпульсів від інших нервових клітин.

Показники активної форми білка також виявилися завищеними у людей з шизофренією, а у молодих учасників дослідження (до 30 років) рівні активного CRMP2 були збалансовані відповідною кількістю неактивного CRMP2. Ймовірно, цей дисбаланс і пояснює порушення в нейронних зв’язках.

Отже, вчені роблять висновок, що вимірювання рівнів активної форми цього білка, особливо з урахуванням його співвідношення до неактивного CRMP2, допоможе розробити швидкий і неінвазивний метод діагностики шизофренії – просто за аналізом крові. «Поєднання аналізу крові з психіатричними й нейроповедінковими дослідженнями дозволить лікарям відрізняти шизофренію від інших захворювань, що мають схожі симптоми, наприклад від маніакальної фази біполярного розладу», – додали дослідники. Тепер вони планують виявити «регулятор», який у здорових людей підтримує показники CRMP2 в балансі.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button