Наука

ООН попереджає, що до 2500 року деякі регіони Землі можуть стати безлюдними

Сьогодні є безліч наукових досліджень, які пояснюють довгострокові наслідки зміни клімату: підвищення рівня моря, температури й збільшення частоти природних катаклізмів. Зазвичай вчені оцінюють ситуацію в перспективі до 2100 року. Але що буде далі?

Нам складно прогнозувати майбутнє своїх дітей, що ж ми знаємо про планету, яка залишиться нашим правнукам?

Нещодавно опублікована оцінка організації Об’єднаних Націй попереджає, що поточні заходи світових урядів можуть призвести до небезпечного потепління на 2,7°C до 2100 року. Це розпочне еру безпрецедентних пожеж, штормів, посух, повеней та спеки. Підвищення температури також викличе зміни суші й водних екосистем.

Однак ці страшні прогнози говорять тільки про наступні 70 років. Але що буде далі? Міжнародна група дослідників створила моделі, засновані на репрезентативній траєкторії концентрацій (RCP) (різні варіанти майбутнього клімату, всі з яких вважаються можливими залежно від обсягу парникових газів (ПГ), що викидаються в найближчі роки).

Всього було змодельовано три сценарії до 2500: низькі концентрації (RCP6.0), середні (RCP4.5) і високі (RCP2.6). Автори роботи також змоделювали розподіл рослинності, тепловий стрес і умови вирощування основних сільськогосподарських рослин, щоб отримати уявлення про те, до яких екологічних проблем сьогоднішнім дітям і їх нащадкам, можливо, доведеться адаптуватися починаючи з XXII століття і далі.

Вчені виявили, що температури на Землі продовжать зростати після 2100 року відповідно до RCP4, 5 і 6,0. У цих сценаріях рослинність і кращі райони вирощування сільськогосподарських культур переміщаються до полюсів, а площа, придатна для певних культур, сильно скорочується. Місця з довгою історією культурного та екосистемного багатства, такі як басейн Амазонки, можуть стати безплідними.

Також автори відзначають, що тепловий стрес може досягати смертельних рівнів для людей в тропічних регіонах, які зараз сильно заселені. Такі райони можуть стати непридатними для життя. Навіть у сценаріях з високим рівнем пом’якшення наслідків було виявлено, що рівень моря продовжить підвищуватися через розширення води.

Для наочності вчені також створили зображення, на яких представлені кілька регіонів Землі (Амазонка, Захід Сполучених Штатів і Індійський субконтинент) і те, як вони виглядають (або будуть) в 1500, 2020 і 2500 роках при розвитку сценарію RCP6.0.

Lyon et al., 2021 / CC BY-ND Регіон Амазонки
(Lyon et al., 2021 / CC BY-ND США

 

Lyon et al., 2021 / CC BY-ND Індійський субконтинент

 

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button