Наука

Відсутність фізичної активності посилила сприйнятливість до респіраторних інфекцій

Метою нового дослідження було встановити зв’язок між рівнем фізичної активності та ризиком інфекцій верхніх дихальних шляхів у дошкільнят. Результати роботи опубліковані в журналі Pediatric Research.

Image by RachelBostwick from Pixabay

Польські вчені з Варшавського медичного університету виявили зв’язок між більш високими рівнями фізичної активності у дітей дошкільного віку і їх сприйнятливістю до інфекцій верхніх дихальних шляхів (ІВДШ), наприклад застуді, фарингіту, тонзиліту, ларингіту та іншим.

ІВДШ продовжують створювати серйозні проблеми — як економічні, так і в галузі охорони здоров’я – по всьому світу. Так, Сполученим Штатам інфекції верхніх дихальних шляхів обходяться приблизно в 40 мільярдів доларів і становлять 10% всіх амбулаторних і невідкладних відвідувань медустанов. Особливо вразливі до респіраторних захворювань діти до шести років через незрілість їх імунної та дихальної систем. Нехай такі інфекції часто виліковують швидко і легко, вони можуть впливати на якість життя пацієнта, викликати дистрес у батьків і в довгостроковій перспективі приводити до проблем в сім’ї, труднощів у професійній діяльності та зростання навантаження на системи охорони здоров’я.

Єдиної думки про користь фізичної активності для профілактики інфекцій верхніх дихальних шляхів і зниження ризику їх розвитку у дітей немає. Цю прогалину вирішила заповнити команда Войцеха Фелешко та Катажини Остжижек-Пшежецької.

Дослідження проводили в осінньо-зимовий період 2018-2019 років (до пандемії коронавірусу), в ньому брали участь 104 маленьких жителі Мазовецького воєводства в Польщі від чотирьох до семи років, які відвідували заклади дошкільної освіти. Діти повинні були носити крокомір по 24 години на добу протягом 40 днів для вимірювання рівня активності та тривалості сну.

Батьки або законні опікуни щодня протягом двох місяців заповнювали опитувальники, в яких відзначали наявність симптомів інфекцій верхніх дихальних шляхів — кашлю, закладеності носа, болю в горлі або чхання — у дітей. У другій анкеті дорослі розповідали про щеплення дітей, їх фізичної активності і заняттях спортом (під регулярними заняттями малося на увазі як мінімум три години на тиждень), наявності братів і сестер, членів сім’ї, що палять і домашніх тварин. Майже 94% батьків повідомили, що їхні діти регулярно вакцинуються. Всі учасники отримували добавки з вітаміном D3.

Результати показали, що менше число днів, коли у дітей спостерігалися симптоми ІВДШ, корелювало з великою кількістю щоденних кроків (в «здорові» дні — 7152 ± 1847 кроків) і регулярною участю в спортивних змаганнях. Для 47 учасників, які в середньому робили по 5668 кроків на день, загальна кількість днів з ознаками ІВДШ протягом наступних шести тижнів становила 947. Якщо ж щоденне число кроків дорівнювало 9368 (для однієї дитини), загальна кількість днів з симптомами знижувалося до 724.

Водночас у дошкільнят з «менш активної» групи таких нездорових днів було найбільше. На думку вчених, саме це вказує на зв’язок між рівнем фізичної активності і сприйнятливістю до інфекцій верхніх дихальних шляхів. Тривалість сну, наявність братів і сестер, щеплень, контакти з домашніми тваринами і людьми, що палять, на результати не вплинули.

“Механізми, відповідальні за спостережувану зв’язок між фізичною активністю і частотою ІВДШ у дітей, дотепер не були ретельно досліджені і описані. Регулярна фізична активність може знизити рівень запальних цитокінів, тим самим нівелюючи наслідки хронічного запального процесу, пов’язаного зі старінням і хронічними захворюваннями. Вправи вважаються фактором, що сприяє зниженню слабко вираженого запалення завдяки падіння рівня C-реактивного білка, інтерлейкіну – 6 і скорочення виробництва мононуклеарними клітинами крові фактора некрозу пухлини і інтерлейкіну-1 у пацієнтів з ризиком серцево-судинних захворювань. Грунтуючись на даних про імунну відповідь на фізичну активність у дорослих, можна припустити, що заняття спортом, особливо регулярні вправи на витривалість середньої інтенсивності, активують імунні функції, опосередковані Т-хелперами, підвищують проліферацію лімфоцитів і рівень інтерлейкіну-2. Отже, допомагають знизити ризик інфекцій і аутоімунних захворювань у літніх людей», — розповіли автори статті.

Звичайно, спостережливий характер нової наукової роботи не дозволив зробити однозначні висновки про причинно-наслідковий зв’язок. Тому попереду подальші дослідження.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button