Здоров'я

Органічні продукти – за що ми платимо більше?

Продукти з приставкою «біо», «еко» або «organic» позиціонуються як органічні продукти. У всьому світі вони вважаються більш корисними для здоров’я людей і навколишнього середовища. На прилавках наших магазинів теж достатньо такого товару, а ціни на них іноді в кілька разів вище, ніж звичайні. Давайте розбиратися, чому нам пропонують заплатити більше, і чи завжди в упаковці те, що нам обіцяно.

Що таке органічні продукти?

Органічні продукти (біопродукти) – це продукція харчової промисловості або сільського господарства, яку виготовляють без хімічної обробки (або майже без неї). Іншими словами, забороняється або обмежується використання синтетичних пестицидів, синтетичних добрив, штучних харчових добавок, стимуляторів росту і ГМО.

При переробці та виробництві біопродуктів не використовують прийоми, які знижують поживні властивості продукту (наприклад, рафінування). Тому вважається, що органічні продукти — більш корисні продукти харчування, ніж звичайні.

Чому вартість органічних продуктів вища?

На прилавках вартість продуктів з цієї серії може відрізнятися від звичайних на 20-30%, а може і в 3-4 рази.

Є кілька факторів, які впливають на остаточну ціну:

  • Більш низька врожайність органічних продуктів
  • Великі витрати часу при вирощуванні та виробництві, більш ретельний догляд
  • Витрати на сертифікацію

На останньому пункті слід зупинитися докладніше. В Європі приставка «біо», «еко» або «organic» присвоюється сільськогосподарській продукції лише після перевірки, наскільки процес вирощування та готова продукція відповідають вимогам закону. Сертифікація органічних продуктів вимагає значних фінансових вкладень. Така перевірка – тривалий і дуже ретельний процес. При цьому фермеру видається сертифікат тільки на 1 рік, а на наступний рік перевірка повторюється.

Таким чином, не кожна фермерська продукція вважається органічною, а лише та, що пройшла сертифікацію.

Завжди виправдана вартість продуктів з приставкою «біо»?

Насамперед, варто зазначити, що в Україні законодавство щодо органічних продуктів остаточно не врегульовано. Теоретично приставка «біо», «еко» або «organic» може прикрашати продукти, які не відповідають високим вимогам, що пред’являються до органічної продукції.

Та й відповідати суворим правилам, необхідних для сертифікації, українським фермерам дуже складно. Наприклад, за стандартами поле не може перебувати в зоні, близькій до екологічно небезпечної. На одну дорослу корову повинна виділятися певна норма гектарів. Трава, яку вона їсть, також повинна бути абсолютно «без хімії». При лікуванні тварин не можна застосовувати антибіотики, а при лікуванні рослин – хімію і т. п.

Органічну продукцію краще купувати в спеціалізованих магазинах і супермаркетах. На етикетках цих біопродуктів повинна бути вказана інформація про організації, що видала сертифікат, а також знак сертифікації.

Завдяки відсутності хімічної обробки, органічні продукти автоматично відносять до корисних продуктів харчування. Але на цей рахунок немає єдиної думки. Поки одні експерти переконують в абсолютній безпеці і корисності біопродуктів, інші не бачать особливої різниці в поживній цінності між органічними і «традиційними» продуктами. Можна припустити, що обидві сторони переслідують комерційні цілі, тому вибір — тільки за покупцем.

Олена Кукуевицкая

Натхнення: www.likar.info

Кнопка «Наверх»
Закрыть