Земля

Орнітологи повідомили про глобальне скорочення пташиних популяцій

Лише кілька відсотків видів птахів в останні роки збільшили свою чисельність, а у половини видів вона падає.

©Alexander Lees

На тлі швидкого потепління клімату і все зростаючого тиску господарської діяльності людини природа планети переживає не найкращі часи. Багато фахівців вже називають те, що відбувається шостим масовим вимиранням в історії життя на Землі. На такі висновки наштовхують і результати нової роботи міжнародної групи біологів, які оцінили стан 11 тисяч видів птахів. Їх стаття опублікована в журналі Annual Review of Environment and Resources.

Олександр Лис (Alexander Lees) з Міського університету Манчестера разом з колегами з Індії, ПАР і США проаналізували дані про розміри популяцій для 11 тисяч видів птахів, перерахованих в Червоній книзі Міжнародного союзу охорони природи і природних ресурсів (МСОП, IUCN). Вчені виявили, що збільшення чисельності в останні роки фіксується лише для шести відсотків видів птахів. Чисельність 39 відсотків видів залишається стабільною, а у 48 відсотків – скорочується. Ще для семи відсотків точний статус визначити не вдалося.

Основні загрози на прикладі п’яти рідкісних і вимираючих видів / ©Lees et. al., 2022

Кілька років тому Лис і його колеги вже показали масштаби цього вимирання. Тоді в журналі Science вчені опублікували статтю, в якій підрахували, що тільки за останні 50 років пташине населення Північної Америки стало менше на три мільярди. «Було вельми гнітюче побачити те ж саме скорочення популяцій і по всьому світу,говорить один з авторів нової роботи Кен Розенберг (Ken Rosenberg). – Птахи досить помітні і служать чутливим індикатором “здоров’я” навколишнього середовища. Їх зникнення сигналізує про більш широку втрату біорізноманіття, що несе загрозу здоров’ю та життю людей”.

Основні причини того, що відбувається відомі. Це, перш за все, діяльність людини, що веде до фрагментації і знищення природного середовища проживання багатьох видів, Надлишкова експлуатація природних ресурсів, загибель лісів і зникнення кормової бази. “Доля популяцій птахів залежить від того, чи вдасться зупинити втрату і деградацію середовища проживання, – говорить Олександр Лис. – Нам слід краще розібратися в тому, як рух товарів впливає на біорізноманіття і постаратися мінімізувати тиск людини на природу».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button