Екологія

Останні 8 років – найтепліші за всю історію спостережень (фото)

Згідно з попередньою доповіддю Всесвітньої Метеорологічної Організації про стан глобального клімату в 2022 році, екстремальна спека, посуха і руйнівні повені торкнулися мільйони людей і заподіяли мільярдні збитки в цьому році. Останні вісім років можуть стати вісьмома найтеплішими за всю історію спостережень.

Пересохла Янцзи. Китай, серпень 2022 року. CNN

Явні ознаки та наслідки зміни клімату стають все більш драматичними

Доповідь ВМО про стан глобального клімату випускається щорічно. Вона надає основні кліматичні показники та повідомлення про екстремальні події та їх наслідки. Температурні дані, використані в попередній доповіді за 2022 рік, відносяться до кінця вересня. Остаточний варіант буде опублікований в квітні наступного року.

Глобальна температура зростає

Зростання глобальної температури згідно з різними системами збору метеоінформації Всесвітня метеорологічна організація

Згідно з поточними оцінками, середня глобальна температура в 2022 році буде приблизно на 1,15 [1,02-1,28] °C вище середньої доіндустріальної температури 1850-1900 років. Рідкісний ефект потрійного охолодження Ла-Нінья означає, що 2022 рік, ймовірно, буде «лише» п’ятим або шостим з найтепліших. Однак це не скасовує довгострокову тенденцію; це лише питання часу, коли настане ще один найтепліший рік.

“Чим сильніше потепління, тим гірші наслідки. Зараз у нас такий високий рівень вуглекислого газу в атмосфері, що нижня межа в 1,5 °С, передбачена Паризькою угодою, ледь досяжна», — сказав Генеральний секретар ВМО професор Петтері Таалас.

Відхилення в градусах у 2022 році від середньої температури 1981-2010 років Всесвітня метеорологічна організація

Основні факти 2022 року

Концентрації основних парникових газів – вуглекислого газу, метану і закису азоту — в 2021 році знову досягли рекордних рівнів. Річний приріст концентрації метану був найвищим за всю історію спостережень. Дані ключових станцій моніторингу показують, що у 2022 році рівні вмісту цих трьох газів в атмосфері продовжують зростати.

Льодовики та лід: у європейських Альпах у 2022 році були побиті рекорди танення льодовиків. По всій території Альп були зафіксовані середні втрати товщини від 3 до більше 4 метрів, що значно більше, ніж у попередньому рекордному 2003 році. У Швейцарії в період з 2021 по 2022 рік, згідно з початковими вимірами, було втрачено 6% обсягу льоду льодовиків. У період з 2001 по 2022 рік обсяг льодовикового льоду в Швейцарії скоротився з 77 км3 до 49 км3, тобто більш ніж на третину.

Глобальний середній рівень моря підвищувався приблизно на 3,4 ± 0,3 мм на рік за 30 років (1993-2022) існування супутникової альтиметрії. Темп подвоївся в період між 1993-2002 та 2013-2022рр., а рівень моря зріс приблизно на 5 мм між січнем 2021 та серпнем 2022 року. Це прискорення пов’язане з посиленням танення льоду. Загальний підйом рівня склав близько 10 см за 30 років.

Підвищення рівня Світового океану за 30 років Всесвітня метеорологічна організація

Протяжність арктичного морського льоду більшу частину року була нижче середнього багаторічного (1981-2010 рр.) рівня. Вереснева протяжність становила 4,87 млн км2, що на 1,54 млн км2 нижче середнього багаторічного значення. 25 лютого протяжність антарктичного морського льоду скоротилася до 1,92 млн км2, що є найнижчим показником за всю історію спостережень і майже на 1 млн км2 нижче середнього багаторічного значення.

Екстремальна погода в 2022 році

У Східній Африці кількість опадів була нижчою за середню протягом чотирьох послідовних сезонів дощів, найдовший період за останні 40 років, і є ознаки того, що поточний сезон також може стати посушливим. Внаслідок безперервної посухи та інших загострюючих факторів, за оцінками, до червня 2022 року від 18,4 до 19,3 мільйона людей зіткнулися з продовольчою кризою або більш серйозним рівнем гострої продовольчої незахищеності. Гуманітарні агентства попереджають, що ще один сезон з опадами нижче середнього, ймовірно, призведе до поганого врожаю та ще більше погіршить ситуацію з продовольчою безпекою в Кенії, Сомалі та Ефіопії.

Посуха в Кенії CNN

Рекордні дощі в липні і серпні призвели до великих повеней в Пакистані. Загинуло щонайменше 1700 людей, постраждало 33 мільйони людей. 7,9 мільйона людей були переміщені. Повінь сталася відразу після сильної спеки в березні і квітні як в Індії, так і в Пакистані.

У значній частині Північної півкулі було виключно жарко і сухо. У Китаї була найширша і найтриваліша хвиля тепла з моменту початку спостережень в країні і друге найсухіше літо за всю історію спостережень. Рівень води в річці Янцзи в Ухані впав до найнижчого значення за серпень.

Більша частина Європи задихалася від повторюваних епізодів екстремальної спеки. У Сполученому Королівстві 19 липня був встановлений новий рекорд, коли температура вперше перевищила 40 °C. Це супроводжувалося тривалою і руйнівною посухою і лісовими пожежами. Рівень води в європейських річках, включаючи Рейн, Луару і Дунай, впав до критично низького значення.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments