Головна / Людина / Освіта і низька вага продовжують життя

Освіта і низька вага продовжують життя

Вчені знайшли незвичайний зв’язок між тривалістю життя, ожирінням і освітою – кожен зайвий кілограм знижує середні терміни життя на два місяці, а кожен рік, проведений в університеті, збільшує їх приблизно на рік, заявляють британські біологи.


«Ми намагалися зрозуміти, як різні звички і спосіб життя впливають на довголіття людини. Як виявилося, викурювання пачки сигарет щодня знижує тривалість життя на сім років, а втрата кілограма жиру продовжить вам життя приблизно на два місяці», — заявив Пітер Джоші (Peter Joshi) з університету Единбурга (Шотландія).

В останні роки вчені почали помічати, що на тривалість життя впливають не тільки шкідливі звички, але і дієта, освіта, рівень депресії та безліч інших чинників, безпосередньо не пов’язаних з роботою організму, розвитком хвороб та процесом старіння тіла в старості.

З іншого боку, недавно вчені відкрили масу генів, пов’язаних зі схильністю до алкоголізму, ризикованою поведінкою, шизофренією та іншими речами, які безпосередньо пов’язані і з тривалістю життя, і з поведінкою людей.

При цьому власники «поганих» версій таких генів не завжди стають шизофреніками, алкоголіками або професійними любителями ризику, що змушує біологів, генетиків та інших вчених запекло сперечатися про те, що насправді пов’язує ці фактори, гени і терміни життя людини.

Джоші і його колеги намагалися оцінити роль генетичних і не генетичних факторів тривалості життя, зіставивши відмінності в структурі ДНК та особливості стилю життя у приблизно 600 тисяч британців і жителів інших країн Європи, брали участь у різних проектах з вивчення геному в останні два десятки років.

Як виявилося, практично всі шкідливі звички та інші особливості способу життя людей були в тій чи іншій мірі зав’язані на ДНК, але вона ніколи не визначала їх повністю. З іншого боку, британським ученим вдалося відкрити дві нові варіації в генах, керуючих рівнем холестерину в крові і роботою імунної системи, які безпосередньо скорочували або продовжували життя приблизно на шість-вісім місяців.

Якщо говорити про звички, сильніше всього на тривалість життя впливає куріння, проте ефекти від вживання тютюну можна порівняно швидко нейтралізувати, кинувши палити. Вплив ожиріння та інших харчових звичок не так сильно, але від них набагато складніше позбутися.

Що цікаво, майже таким же сильним, як від куріння, виявився ефект від освіти – кожен рік навчання в університеті або коледжі продовжував життя приблизно на рік. Вчені пов’язують це з тим, що вища освіта допомагає людям правильніше харчуватися і мати менше шкідливих звичок, ніж у представників робітничих верств населення. Подальший аналіз цих чинників, як сподіваються автори статті, допоможе вченим і політикам знайти оптимальні способи продовження життя і працездатності стрімко старішає населення Землі.