Різне

Пізнавальні факти про скорпіонів

Скорпіони – це артроподи, що з’явилися на планеті Земля понад 400 млн років тому. Згідно з дослідженнями палеонтологів, ці членистоногі з’явилися в період Силуру. Скорпіони того часу сягали метра в довжину і могли дихати під водою за допомогою зябрових ніжок, розташованих на черевці.

В ході еволюції габарити їхніх тіла зменшилися до 13-20 см в довжину, зяброві ніжки трансформувалися в легені, а членисті кінцівки адаптувалися до ходіння по суші. Цікаво відзначити той факт, що, починаючи з кам’яновугільного періоду і до наших днів, будова тіла скорпіонів практично не змінилося. Зараз вони населяють всі континенти Землі, за винятком Антарктиди.

Активне наукове вивчення артроподів почалося в XIX столітті і з того часу відкриваються все нові і нові цікаві факти про скорпіонів. Їх прийнято вважати безжальними хижаками, агресивно нападниками на все, що рухається, за допомогою смертоносного жала. Але чи це так? Що ми насправді знаємо про найдавніших істот на землі?

10 цікавих фактів про скорпіонів

  • Всупереч популярному образу скорпіона як безжального хижака, який агресивно нападає на людину своїм смертоносним жалом, його звички говорять про те, що першим він не нападе на істоту, чиї габарити перевищують його власні. Тому, найбільш вірогідний сценарій отримання людиною укусу – пряма загроза життю скорпіона або пошкодження його місця проживання.
  • Арахнологія налічує 1750 різних видів скорпіонів і тільки 50 з них представляють небезпеку для людей. Існує два види дії отрути: перший – отрута дрібних особин за ступенем шкоди для людського організму не страшніше осиної, а другий – отрута переважно чорних особин – смертельно небезпечна. Самопочуття при укусі буде супроводжується сверблячкою, болем, почервонінням шкірного покриву в місці укусу і підвищенням температури тіла. Жінці важче буде впоратися з наслідками скорпіонізма (отруєння отрутою) унаслідок меншої маси тіла. Щоб попередити укус, слід дотримуватися нескладних правил поведінки в місцях проживання скорпіона: чоловіки повинні уважно оглянути місце стоянки, ставити намет далеко від куп каменів і сухих дерев, не ходити босоніж по піску в пустелі. Жінкам краще пояснити дітям, що членистоногих краще не намагатися ловити або дражнити гілочками. З ранку обов’язково перевірити одяг, взуття, постільну білизну на предмет непроханих гостей.
  • Скорпіон – неперевершений нічний мисливець, чиїй сенсорній системі могли б позаздрити сучасні сейсмографи та прилади нічного бачення. За допомогою чутливих нервових закінчень на трихоботріях – спеціальних волосках на клешнях – він відстежує будь-які найдрібніші коливання земної поверхні або повітря. Дивним чином, він може вловити помахи крил метелика, кроки багатоніжки або павука з відстані в 20-50 см і блискавично вразити їх своїм жалом, захоплюючи клешнями в лещата.
  • Для нічного полювання скорпіонам досить слабкого відблиску світла зірок. Вченим відомо, що зором володіють не тільки очі членистоногого, але і клітини панцира – вони можуть розрізняти об’єкти в ультрафіолетовому діапазоні. Це допомагає їм знаходити джерела світла під землею, адже 95% свого життя вони проводять у норах

  • Скорпіони люблять харчуватися тільки живою їжею і ніколи не діляться з родичами здобиччю. Індивідуалісти за природою, навіть опинившись в одній банці з побратимами, вони не будуть співпрацювати і ділитися їжею, а, швидше, переб’ють один одного за можливість поласувати.
  • Багаторічний процес еволюції життя в пустелі призвів до того, що скорпіонам не потрібно пити воду – вся необхідна волога надходить в їх організм з їжі, а без їжі членистоногі можуть жити до двох років. Харчова система влаштована таким чином, що 70% з’їдженного йде на відновлення тіла тварин.
  • В силу будови ротового отвору, скорпіони не можуть поглинати тверду їжу. Їм доводиться розривати її кліщами і щелепами на дрібні шматочки, впорскувати на неї травні ферменти і потім всмоктувати кашку через вузьку ротову щілину. Така система живлення отримала назву “зовнішнього травлення”.
  • Є довгожителями серед комах і павукоподібних – вони можуть прожити від 8 до 25 років.
  • Окремо слід відзначити і опірність цих членистоногих до радіації – їх організм може без шкоди винести дію в 1000 рентген. Відомий випадок, коли при випробуванні французької атомної бомби в Сахарі з усіх представників фауни в живих залишилися лише скорпіони.
  • В середині ХХ століття арахнологи знайшли ще одну дивну особливість цих істот – в ультрафіолетовому світлі їхнє тіло починає флуоресцувати відтінками зеленого, синього і рожевого кольорів. Причиною цього явища назвали хіалінове покриття панцира членистоногих. Неймовірно, але це покриття збереглося навіть на рештках особин, які загинули тисячі років тому і продовжує світитися навіть зараз. Чому з тіла скорпіонів виділяється хіалін і яке його природне призначення, достеменно не відомо. Дослідження його складу і функцій ведуться до сьогодні.

 


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button