Наука

Освітлення мегаполісів майже позбавило сну голубів

Австралійські вчені з Мельбурнського університету з’ясували, що штучне освітлення в містах значно порушило структуру і тривалість сну у голубів, а також, хоча й меншою мірою, у чорноспинних співочих ворон.

Не секрет, що штучне нічне освітлення у великих містах негативно позначається на якості сну як людей, так і тварин. Найбільш шкідливою вважається короткохвильова частина спектра, яка сприймається синє світло. Щоб зменшити негативний ефект, у деяких містах змінюють білі ліхтарі на помаранчеві, у випромінюванні яких менше короткохвильового світла, однак наскільки такі заходи корисні для дикої природи, поки незрозуміло. Розібратися в цьому вирішили мельбурнські вчені.

Для дослідження вони зосередилися на домашніх сизих голубів (Columba livia) і чорноспинних співочих ворон (Cracticus tibicen) — птахів, які найбільш поширені в містах Австралії. Птахів розмістили у вуличних вольєрах і для початку оцінили вплив білого світла на якість сну дев’яти голубів. Протягом першої ночі птахам дозволили спати в темряві, а на наступну включили їм освітлення, аналогічне міській ілюмінації. Третя ніч була «відновною» — світло вимкнули.

Вчені порівняли якість сну у досліджених птахів при різному рівні освітлення. Виявилося, що біле світло змусило птахів частіше прокидатися й суттєво скоротило тривалість швидкого, так і повільного сну. На наступний день голуби довше звичайного спали вдень, що дозволило частково компенсувати ці втрати, проте тривалість повільного сну, включаючи стадію глибокого, залишалася коротше звичайного навіть під час першої відновної ночі. Лише на другу ніч після експерименту структура сну голубів повернулася до норми.

Щоб з’ясувати, як на птахів впливає помаранчеве світло, експеримент повторили з невеликими змінами. Вчені знову відстежували структуру сну голубів протягом трьох ночей, але половині птахів включали біле освітлення, а половині — помаранчеве. Через 4-6 діб птахів з двох груп поміняли місцями: тим, хто на першому етапі піддався впливу білого світла, включили помаранчеве, і навпаки. Як і в першому досліді, біле світло серйозно порушило структуру сну голубів, але вплив помаранчевого світла виявилося настільки ж значним.

На останньому етапі впливу штучного світла піддали вісім чоноспинних співочих ворон. Умови експерименту були такими ж, як у першому досліді, проте світло птахам включали тільки на чотири години протягом ночі. Половина особин відчувала вплив білого світла, а половина — оранжевого. Через 48 годин після відновної ночі їх поміняли місцями і повторили досвід. Як і у голубів, у ворон біле світло сильно порушило структуру сну, але помаранчеве освітлення справило значно менший вплив.

Хоча обидва види світла скоротили тривалість швидкого сну у ворон, помаранчеве не так сильно впливало на фазу повільного сну, а також загальну його інтенсивність. Меншою мірою воно сприяло і пробудженням ночами. Результати експерименту вказують, що реакція на колір нічного освітлення може помітно відрізнятися від виду до виду, що може пояснюватися особливостями екології або світлочутливості. Важливо, що заміна білих ліхтарів на помаранчеві може виявитися сприятливою хоча б для деяких птахів.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button