Наука

Редагування генів за допомогою CRISPR може викликати рак, попереджають генетики

Дослідники попереджають про потенційну небезпеку редагування генів CRISPR / Cas9. Вчені вважають, що технологію потрібно застосовувати з обережністю.

Вчені з Тель-Авівського університету попереджають, що, хоча метод редагування генома CRISPR дуже ефективний, він не завжди безпечний. У роботі, опублікованій в журналі Nature Biotechnology, вони показали, що іноді перебудова фрагментів ДНК ставить під загрозу стабільність генома, що згодом може викликати рак.

Щоб вивчити ступінь потенційної шкоди, генетики відтворили умови перших клінічних випробувань, при яких CRISPR/Cas9 застосовувався для лікування людини. Це дослідження було проведено в Пенсільванії. Вчені тоді використовували відредаговані T-клітини для терапії раку.

У своїй роботі дослідники з Ізраїлю розщепили геном Т-лімфоцитів точно в тих же місцях, що і в Пенсільванському експерименті — хромосомах 2, 7 і 14 з 23 пар хромосом генома людини. За допомогою секвенування РНК вони проаналізували кожну клітину окремо і виміряли рівні експресії кожної хромосоми в кожній з них. Результати показали в деяких клітинах значну втрату генетичного матеріалу.

Наприклад, коли хромосома 14 була розщеплена, приблизно в 5% клітин експресія цієї хромосоми була незначною або була відсутня зовсім. Коли всі хромосоми були розщеплені одночасно, пошкодження збільшилося: 9%, 10% і 3% клітин не змогли відновити розрив в хромосомах 14, 7 і 2 відповідно.

“В цілому наші результати показують, що більше 9% Т-клітин, відредагованих за допомогою технології CRISPR, втратили значну кількість генетичного матеріалу. Така втрата може призвести до дестабілізації генома, що може сприяти розвитку раку”, – говорить Асаф Маді, співавтор дослідження, в інтерв’ю The Jerusalem Post

Вчені підкреслюють, що вони не вважають за необхідне повністю заборонити використання нової технології, але закликають до обережності в її застосуванні. CRISPR показала потенційну ефективність в лікуванні багатьох захворювань, крім того, ця ж команда генетиків недавно представила метод використання CRISPR для терапії ВІЛ. Дослідники вважають, що розуміння потенційних побічних ефектів, допоможе доопрацювати технологію.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button