Здоров'я

Пандемія вдарила по психічному здоров’ю мільйонів людей у всьому світі

Вчені представили перші глобальні оцінки впливу Covid-19 на зростання числа випадків великого депресивного і тривожного розладів у 2020 році.

Людина з табличкою «Кінець близький» в США / © AFP

Депресивні й тривожні розлади у 2019 році увійшли до числа 25 провідних причин глобального тягаря хвороб як для чоловіків, так і для жінок. З початку дев’яностих фахівці не виявляли зниження поширеності цих станів, попри нові методи лікування і дослідження. Пандемія коронавірусу привнесла ще більше проблем і підняла безліч запитань щодо прямого впливу на психічне здоров’я жителів планети. Обмеження, лонкдауни, закриття шкіл і підприємств, втрата доходу, економічна криза, розлука з близькими й друзями, неможливість подорожувати, зміна пріоритетів влади, яка намагається боротися зі спалахами інфекції, — все це, безсумнівно, вплинуло і продовжує впливати на людство.

Науковий колектив з Covid-19 Mental Disorders Collaborators вперше оцінив вплив коронавірусу на поширеність депресії й тривожності з 1 січня 2020 го по 29 січня 2021 року. Свої результати дослідники представили в журналі The Lancet.

Вчені провели огляд даних щодо випадків депресивних і тривожних розладів у PubMed, Google Scholar, на порталах препринтів (всього – 5683 унікальних джерела), а також проконсультувалися з експертами. Щоб оцінити зміни в порівнянні з допандемійним періодом, використовували регресійний метааналіз.

Як з’ясувалося, число пацієнтів з вищевказаними розладами збільшилася більш ніж на чверть у всьому світі (на 28% і 26% відповідно). За вивчений період у світі спостерігалося 246 мільйонів випадків (3153 на 100 тисяч осіб) БДР і 374 мільйони випадків тривожного розладу (4802 на 100 тисяч) проти прогнозованих для 2020 року 193 мільйонів і 298 мільйонів відповідно.

Причому жінки виявилися схильні до них сильніше, ніж чоловіки (35 і 52 мільйони додаткових випадків проти прогнозованих 18 і 24 мільйонів відповідно). Найбільший підйом виявили в країнах з неблагополучною епідеміологічною обстановкою і жорсткими заходами — нокдаунами й закриттям шкіл. Поширеність БДР і тривожності досягла піку серед людей у віці 20-24 років (1118 і тисячі триста тридцять одна додатковий випадок на 100 тисяч) і знижувалася в міру дорослішання.

«На жаль, з багатьох причин жінки частіше страждали від соціальних і економічних наслідків пандемії. Додаткові обов’язки по догляду та домашньому господарству, як правило, лягають на них, до того ж жінки частіше ставали жертвами домашнього насильства, яке посилювалося на різних етапах поширення інефекціі. Закриття шкіл і ВНЗ, а також повсюдні заходи, що обмежують здатність молодих людей вчитися і взаємодіяти з однолітками в поєднанні з підвищеним ризиком безробіття теж означали, що молодь серйозніше постраждає від БДР і тривожного розладу», – пояснила співавтор дослідження Алізе Феррарі з Квінслендського університету (Австралія).

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button