Екологія

Експерти відзначають швидке погіршення стану Великого Бар’єрного рифу

Перспективи Великого Бар’єрного рифу (ВБР) виглядають дуже тривожними і поліпшень в його долі не передбачається, якщо не будуть прийняті глобальні заходи для вирішення проблеми зміни клімату. Про це попереджає нова доповідь австралійського агентства з управління рифом, опублікована у п’ятницю.

У новому документі експерти вказують, що стан екосистеми рифу швидко погіршується, і зміна клімату є найбільш значущою причиною цього. Під час досліджень, вченим вдалося встановити, що «розмір рифів значно зменшився в останні роки в результаті вицвітання коралів, що викликала масштабну деградацію середовища проживання істот, що населяють рифи». За словами генерального директора національного морського парку «Великий Бар’єрний риф» Джоша Томаса, зараз настав критичний момент в історії найбільшої морської екосистеми на планеті і те, що буде зроблено або не зроблено зараз, матиме прямий вплив на майбутнє рифу.

«Кожен, хто стежить за станом Великого Бар’єрного рифу, знає, що в останнє десятиліття його екосистема піддається досить серйозним випробуванням, в основному, із-за наслідків глобальної зміни клімату. Нам потрібно вжити термінових заходів на місцевому, національному та глобальному рівні», — зазначив Томас.

За словами експертів, сучасні наукові дані очевидні: якщо негайно не звернути назад наслідки зміни клімату і поліпшити якість води в регіоні, майбутнє рифу буде досить похмурим.

«Навіть з урахуванням недавніх ініціатив, спрямованих на підвищення стійкості до рифу зовнішнім загрозам, його загальні перспективи дуже погані», — пояснив головний науковий співробітник парку Великого Бар’єрного рифу доктор Девід Вахенфельд.

Скорочена версія звіту, прийнятого національним Міністерством з охорони навколишнього середовища, в грудні буде представлена ООН, а зараз документ став основою для декількох термінових рішень австралійської влади. Федеральний уряд і влада штату Квінсленд, на території якого знаходиться більша частина рифу, зобов’язалися виділити понад $2 млрд на наступні десять років для термінової розробки і реалізації комплексного плану щодо захисту рифу.

Великий Бар’єрний риф — найбільший у світі кораловий риф, який знаходиться в Тихому океані і складається з 3 тис. окремих коралових рифів і 900 островів в Кораловому морі. Він є найбільшим на Землі природним об’єктом, утворених живими організмами. У 1981 році риф був включений в Список об’єктів всесвітньої спадщини. За даними дослідження, опублікованого в жовтні 2012 року Австралійською академією наук, з-за глобального потепління Великий Бар’єрний риф з 1985 року втратив більше половини коралових поліпів, що утворюють його структуру.

Кнопка «Наверх»
Закрыть