Всесвіт

Під крижаним панциром Енцелада хлюпається величезний океан

Нові дані, отримані космічним апаратом Cassini, свідчать про те, що на геологічно активному супутнику Сатурна – Енцеладі – існує суцільний океан, розташований під крижаною кіркою, повідомляє NASA. Такі висновки дослідники зробили, проаналізувавши поведінку Енцелада при русі навколо Сатурна.

Про існування океану побічно свідчать гейзери, що викидають водяну пару, частки льоду і прості органічні молекули, які Cassini виявив в районі південного полюса супутника. За словами вчених, можна припустити, що джерелом цих гейзерів є величезний океан рідкої води.

16-09-15-foto-600x338-1

Проведені апаратом Cassini спостереження раніше дозволили дослідникам припустити, що всередині супутника Сатурна в районі південного полюса ховається лінзоподібний резервуар. Однак нові дані, отримані Cassini під час кількох прольотів на близькій відстані від даного регіону, свідчать про те, що підповерхневий океан є глобальним, тобто займає всю площу Енцелада.

«Це була досить складна загадка. Нам потрібні були роки спостережень і розрахунків з використанням знань із різних дисциплін. Але тепер ми впевнені, зараз ми на правильному шляху », – говорить один з авторів дослідження Пітер Томас з Корнельського університету.

Вчені, зайняті в місії Cassini, за сім з невеликим років проаналізували велику кількість знімків Енцелада, зроблених Cassini. Дослідники склали точну карту супутника, зазначивши розташування різних утворень, в основному, кратерів. У підсумку було виявлено, що Енцелад робить коливання під час руху навколо Сатурна. Це явище отримало назву лібрація.

Фахівці запропонували розглянути кілька моделей внутрішньої структури Енцелада з урахуванням характеру коливань.

«Якби поверхню і ядро супутника були нерухомо з’єднані, коливання були б менше, ніж ми спостерігали», – говорить Метью Тіскарено з інституту SETI. – «Коливання Енцелада можна пояснити тільки наявністю суцільного рідкого шару, що відокремлює поверхневий шар від ядра».

Причина, по якій океан всередині Енцелада не замерз, залишається невідомою. Згідно з припущенням вчених, гравітаційний вплив Сатурна, можливо, виробляє більше тепла всередині супутника, ніж вважалося раніше.

28 жовтня Cassini повинен буде здійснити зближення з Енцеладом, пройшовши крізь шлейф крижаних часток. Апарат пролетить над поверхнею на висоті всього 49 км.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button