Земля

Підвищення температури загрожує канібалізмом

Чим тепліше, тим вище шанси бути з’їденим представниками свого виду. Такий експеримент проводили на бабках, але не виключено, що виявлена закономірність поширюється й на інші види.

Канібалізм, тобто поїдання особин свого виду, властивий багатьом тваринам. Серед членистоногих канібалізм у вигляді поїдання самкою самця широко поширений у павуків. У комах він зустрічається рідше і зазвичай пов’язаний з недоліком їжі або більшою доступністю особин свого виду як таким.

До винятків належать бабки, у яких поїдання собі подібних — один із способів відбору найсильніших і практикується незалежно від наявності іншої їжі. Цьому сприяють спосіб життя і спосіб полювання: бабка на стадії личинки, як правило, схильна полювати з засідки, використовуючи для цього відносно невелику територію. Зрозуміло, поява на ній «родичів», що харчуються тим ж способом, абсолютно зайве. Тут хто кого з’їсть першим.

Команда дослідників з Університету Торонто перевірила, наскільки зміна температури навколишнього середовища наближає нас до гастрономічних жахів. Для експерименту використовувалися німфи (личинки) рівнокрилих бабок Lestes congener, поширених в Північній Америці. Дві групи личинок були поміщені в акваріуми різної температури: 18 та 24 градуси Цельсія. Там вони росли і попутно з’ясовували стосунки один з одним. Повышение температуры грозит каннибализмом

Личинка рівнокрилої бабки роду Lestes

Виявилося, що більша температура сприяє більшій різниці в розмірах личинок і їх більш жорсткого сприйняття один одного. Тобто, висловлюючись простіше, канібалізм частіше проявлявся в більш теплому середовищі. Про це вчені повідомили у журналі Biology Letters.

Виявлена закономірність, безумовно, пов’язана з внутрішньовидовою мінливістю темпів зростання і розмірів окремих особин. Дуже ймовірно, що при нестачі корму еволюційно виявиться виграшною стратегія уповільненого росту: особинам менших розмірів простіше прогодуватися. Поки ж слід констатувати, що трофічні взаємодії схильні до зміни разом з температурою середовища. Автори вважають, що отримані результати, швидше за все, виявляться справедливими не тільки для рівнокрилих бабок.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button