Людина

Післяобідній сон: 7 несподіваних плюсів

Денний сон прийнято вважати розкішшю – мало хто може дозволити собі поспати в середині дня. Але зробити паузу дуже корисно: десяти-двадцатихвилинна сієста після обіду посилює увагу і креативність, нормалізує тиск, зміцнює силу волі і підвищує працездатність.

Особливо, якщо ви недосипаєте вночі. «У цьому випадку додатковий сон вдень принесе ще більше користі», – говорить американський коуч, дослідник мотивації і працездатності Тоні Шварц (Tony Schwartz). Більшість експертів-сомнологів рекомендують спати вдень не більше 10-20 хвилин – більш тривалий відпочинок може привести до так званого «сонного похмілля», з якого досить важко виходити. Тоді як недовгий (15-20-хвилинний) сон здатний творити чудеса.

1-14-03-2015-590-406

1. Покращує пам’ять
В одному з експериментів учасники спочатку спали вдень по 10, 20 або 30 хвилин, а в наступні дві з половиною години проходили тести на пам’ять і активну увагу. Кращі результати показали ті, хто дрімав 10 або 20 хвилин, а ті, хто поспав більше двадцяти хвилин, страждали від яскраво вираженого «сонного похмілля».

2. Нормалізує підвищення тиску
Дослідження, опубліковане в науковому журналі Journal of Applied Physiology, показало, що звичка влаштовувати сієсту нормалізує підвищений тиск і зменшує ризик смертності від серцевих захворювань на 37%.

Читайте також: Науково доведено: спати з кимось корисно для здоров’я!

3. Зміцнює нервову систему
У дослідженні університету Берклі учасникам два рази протягом дня показували фотографії осіб з виразом люті, страху або щастя – вдень і після шостої вечора. Півторагодинний сон відразу після обіду діяв явно заспокійливо – після нього учасники набагато менше реагували, коли бачили ненависть і страх на фотографіях, ніж коли не спали вдень.

4. Підвищує концентрацію уваги
Дослідження, проведене NАSА за участю військових льотчиків і астронавтів, виявило: сорокахвилинний сон вдень поліпшував їх працездатність на 34%, а концентрацію уваги – на 100%. Навіть якщо ви не капітан космічного корабля, фахівці-сомнологи рекомендують короткий сон перед тим, як сідати за кермо, – сієста підвищить пильність і знизить шанси потрапити в автоаварію через неуважність, втому, сонливість.

[ads2] 5. Стимулуює творчі здібності
«Ми помітили, що після короткого сну посилюється креативність, швидше і краще йде когнітивний процес (процес пізнання), поліпшується пам’ять. В цілому сон допомагає очистити мозок від павутини непотрібного », – говорять Джеймс Маас і Ребекка Роббінс (James Maas, Rebecca Robbins), засновники фонду« Сон веде до успіху ».

6. Зміцнює силу волі
Нам важче справлятися із завданнями, якщо ми втомилися, – сила волі зазвичай досягає піку вранці і поступово слабшає до вечора. На думку експертів Psychology Today, через недосипання мозку важче ігнорувати відволікаючі моменти і контролювати імпульси. Нетривалий «сон-сила» в середині дня може направити процес у зворотний бік – сила волі до вечора зміцніє, а заодно знизиться стрес, покращиться настрій і відновиться працездатність.

Читайте також: Чим харчуватися, щоб міцніше спати (і які продукти проганяють сон)

7. Чудово замінює собою каву
Хоча тривалий, більше 20 хвилин, сон веде до «сонного похмілля», він у той же час включає дуже корисну стадію сновидінь (або стадію швидкого сну), завдяки якій зростає наша здатність до навчання, засвоєння нової інформації. В одному експерименті вчений-сомнолог Сара Меднік (Sara Mednick) і її команда порівняли ефект від споживання кофеїну (200 мг) і денного сну (60-90 хвилин) на кілька видів пам’яті, включаючи словесно-логічну і рухову. З’ясувалося, що сієста покращувала показники роботи пам’яті, в той час як кава, навпаки, погіршувала або, в інших випадках, не приносила ні шкоди, ні покращень.

Якщо ви не можете спати вдень

Так, у денного короткого сну багато переваг, але не кожен з нас може з легкістю заснути посеред дня. Якщо ви один з таких, навіть відпочинок з відкритими очима або медитація можуть творити чудеса. Прості вправи на дихання – наприклад, подихати повільно або вдихати і видихати на рахунок (вдих – 3 рахунки, видих – 6, повторити) – допоможуть зняти стрес і відновитися.

Натхнення: psychologies.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button