Земля

Чому перуанці стали найнижчими людьми на Землі

Всього відомо близько 4000 поширених варіацій ДНК, які впливають на зростання людини, причому кожна з них «штовхає» зростання вгору або вниз приблизно на один міліметр. Але варіант гена, виявлений майже у 5% перуанців, зменшує зростання відразу на 2,2 сантиметра.

Persnickety Prints / Unsplash

Два з гаком сантиметри — це найзначніший масовий вплив на зростання з боку гена. Є, звичайно, рідкісні варіації ДНК, що роблять набагато більший вплив на зростання, але вони, як правило, виявляються менш ніж у одного відсотка людей.

Люди, які мають дві копії генного варіанта — по одній від кожного батька — приблизно на 4,4 сантиметра коротше середнього зросту людей без даних генів, з’ясували дослідники, що опублікували свою роботу в журналі Nature. Відкриття частково пояснює, чому перуанці є одними з найнижчих людей у світі. Середній зріст чоловіків становить 165,3 см, а жінок — 152,9 см.

Причиною тому є ген фібрілін 1 або, як його називають скорочено, FBN1. Він продукує білок, що бере участь у формуванні кісток, сполучних і деяких інших тканин, а також шкіри. Деякі рідкісні варіації FBN1 призводять до синдрому Марфана — розладу, внаслідок яких люди стають довгов’язими і схильними до розривів серця і кровоносних судин.

«Але ті 5% перуанців, які мають [цей загальний варіант гена], не хворіють ніякими патологічними захворюваннями», — говорить статистик-генетик Саміра Аскарі з Гарвардської медичної школи в Бостоні.

Низькорослими перуанці стали в ході природного відбору, але яку еволюційну перевагу вони при цьому отримали, поки незрозуміло.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button