Головна / Земля / Північний Льодовитий океан може повністю розтанути вже через 20 років

Північний Льодовитий океан може повністю розтанути вже через 20 років

Площа крижаної шапки Північного Льодовитого океану змінюється протягом року, досягаючи мінімуму у вересні. Кліматичні моделі передбачають, що при збереженні поточних темпів глобального потепління приблизно в 2050 році лід над океаном вперше за багато років розтане практично повністю, зберігши менше мільйона квадратних кілометрів плаваючих крижин. Проте нова робота, опублікована в журналі Geophysical Research Letters, переносить цю подію ще більш ранній термін.

Джеймс Скрін (James Screen) і Клара Дісер (Clara Deser) звернули увагу на «Десятирічні тихоокеанські осциляції» (IPO, Interdecadal Pacific Oscillation) — коливання температури в тропічних областях Тихого океану, змінюють її приблизно на 0,5 °С протягом 10-30-річного циклу. П’ять років тому цей цикл увійшов у фазу потепління. Цей процес впливає і на ситуацію далеко на півночі.

Вчені змоделювали зміни крижаного покриття Льодовитого океану при IPO, направленому до потепління, а також до похолодання. Робота показала, що при зростанні температури в при екваторіальних областях Тихого океану — як це спостерігається і насправді — повне розчищення Льодовитого океану до вересня вперше може наступити раніше, ніж передбачалося дотепер між 2030 і 2040 роками.

Автори підкреслюють, що основною причиною нинішнього танення Льодовитого океану є пов’язане з людською діяльністю глобальне потепління. Тому точна дата першого повного танення океанських льодів теж залежить від діяльності людей. Підвищення або зниження викидів парникових газів в найближчі роки може зрушити цей термін на більш ранній або пізній час. Втім, судячи з тенденцій, варто очікувати саме першого варіанту.