Земля

Північний Льодовитий океан може повністю розтанути вже через 20 років

Площа крижаної шапки Північного Льодовитого океану змінюється протягом року, досягаючи мінімуму у вересні. Кліматичні моделі передбачають, що при збереженні поточних темпів глобального потепління приблизно в 2050 році лід над океаном вперше за багато років розтане практично повністю, зберігши менше мільйона квадратних кілометрів плаваючих крижин. Проте нова робота, опублікована в журналі Geophysical Research Letters, переносить цю подію ще більш ранній термін.

Джеймс Скрін (James Screen) і Клара Дісер (Clara Deser) звернули увагу на «Десятирічні тихоокеанські осциляції» (IPO, Interdecadal Pacific Oscillation) — коливання температури в тропічних областях Тихого океану, змінюють її приблизно на 0,5 °С протягом 10-30-річного циклу. П’ять років тому цей цикл увійшов у фазу потепління. Цей процес впливає і на ситуацію далеко на півночі.

Вчені змоделювали зміни крижаного покриття Льодовитого океану при IPO, направленому до потепління, а також до похолодання. Робота показала, що при зростанні температури в при екваторіальних областях Тихого океану — як це спостерігається і насправді — повне розчищення Льодовитого океану до вересня вперше може наступити раніше, ніж передбачалося дотепер між 2030 і 2040 роками.

Автори підкреслюють, що основною причиною нинішнього танення Льодовитого океану є пов’язане з людською діяльністю глобальне потепління. Тому точна дата першого повного танення океанських льодів теж залежить від діяльності людей. Підвищення або зниження викидів парникових газів в найближчі роки може зрушити цей термін на більш ранній або пізній час. Втім, судячи з тенденцій, варто очікувати саме першого варіанту.

Кнопка «Наверх»
Закрыть