Земля

Північний магнітний полюс Землі зміщується з аномальною швидкістю

Магнітні полюси Землі, як відомо, не стоять на місці, повільно переміщаючись по поверхні планети. Заведено вважати, що їх шлях визначається переміщенням мас розплавленого заліза в ядрі нашої планети, які впливають на магнітне поле Землі. Але в останні роки з північним магнітним полюсом діється щось дивне — він рухається майже по прямій лінії з наростаючою швидкістю, твердять автори статті на порталі Nature.

У 2007 році полюс покинув територію Канади, де перебував з моменту початку прямих спостережень в 1831 році і, мабуть, ще за кілька століть до того. В даний час він прямує в бік Таймиру, куди може прибути через кілька десятиліть, якщо напрямок і швидкість його руху за цей час не зміняться.

Швидкість руху полюса в даний час становить 64 кілометри на рік. Всього пару десятків років тому вона була уп’ятеро меншою.

Северный магнитный полюс Земли смещается с аномальной скоростью
Шлях північного магнітного полюса. Червоними точками відзначені місця прямих спостережень, синьою лінією — реконструкція за палеомагнітними даними

Його переміщення призводять до очевидних технічних незручностей. Земне магнітне поле, навіть в епоху GPS, продовжує використовуватися для потреб навігації. Традиційним способом — за компасом. На показання компаса, зрозуміло, впливає реальна конфігурація поля, в першу чергу — розташування магнітних полюсів.

Для потреб магнітної навігації вчені раз на кілька років розробляють Світову Магнітну Модель (World Magnetic Model) — детальну карту земного магнітного поля, яка належна дати точну відповідь на питання, куди вказує стрілка компаса в кожній точці планети. Діюча модель, побудована в 2015 році, повинна була служити до 2020 року, проте, вже до початку 2018 року її похибки стали занадто великими.

Северный магнитный полюс Земли смещается с аномальной скоростью
Так виглядала WMM у 2010 році

Проблема частково пов’язана з рухомим полюсом, а частково — з іншими зрушеннями в глибині планети. Розплавлене залізо, що циркулює в ядрі Землі, генерує більшу частину магнітного поля, що змінюється у міру зміни глибинних потоків. В 2016 році, наприклад, магнетизм тимчасово посилився глибоко під північчю Південної Америки та східної частини Тихого океану.

Все це означає, що геофізикам доведеться готувати нову модель. Очікується, що вона буде готова до кінця січня і прослужить кілька років, замість раніше властивих даних моделей п’ятирічок.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button