Наука

Пізні неандертальці застосовували складну техніку для виготовлення знарядь

До такого висновку прийшли німецькі вчені, які спробували відтворити неандертальські знаряддя праці. Дослідники вважають, що це зайвий раз доводить гнучкість розуму і наявність хорошої робочої пам’яті у представників роду Homo.

Процес реконструкції неандертальських знарядь / ©journals.plos.org

Технології середнього палеоліту характеризуються різноманітністю способів обробки каменю. Більшість концепцій виробництва пластин і лез слідують принципу попереднього визначення заготовок. Цього досягали спеціальною підготовкою поверхні та ударної платформи або вибором напрямку удару.

Неандертальці, як давно відомо, були недолугими представниками роду Homo. І вчені з Тюбінгенського університету (Німеччина) показали, що ті з них, які жили в районі швабської Юри — гірського масиву на півдні сучасної Німеччини, — володіли складними техніками виготовлення знарядь праці та, як наслідок, високорозвиненими інтелектуальними здібностями. Свої висновки дослідники опублікували в журналі PLOS One.

Неандертальську стоянку Хайденшміде в районі швабської Юри відкрив в 1928 році археолог-любитель Герман Мон. Там виявили безліч знарядь праці та їх залишків, що датуються від 42 до 50 тисяч років тому. З моменту відкриття стоянки її мало хто вивчав. А даремно: як виявилося, вона таїла в собі багато сюрпризів. До такого висновку археологи прийшли, провівши наукові експерименти та виготовляючи знаряддя праці, подібні неандертальським.

З’ясувалося, що наші “двоюрідні” побратими застосовували різні методи для виробництва знарядь, причому з одного і того ж шматка каменю. За словами вчених, це одне з небагатьох свідчень такого роду досягнень у представників Homo, що жили в середньому палеоліті. І перше, пов’язане зі стоянкою у швабській юрі.

На думку дослідників, такий складний підхід вимагає тривимірної візуалізації, творчих здібностей і гнучкого інтелектуального планування. Застосування подібних технік говорить про те, що неандертальці в цілому володіли відмінною робочою пам’яттю.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button