Всесвіт

Подивіться на сяйво газу у новонародженої зірки на знімку «Вебба» (фото)

Астрономи вивчили за допомогою телескопа «Джеймс Вебб» об’єкт Хербіга — Аро 211 (HH 211), розташований на відстані близько тисячі світлових років від Землі. Зображення, отримане в інфрачервоному діапазоні, розкриває деталі зіткнення біполярного потоку газу від новонародженої зірки і молекулярного хмари.

Об’єкти Хербіга — Аро — області, що світяться, оточують новонароджені зірки. Вони утворюються ударними хвилями при зіткненні на високих швидкостях зоряних вітрів або струменя газу, що вивергаються з таких зірок, з газом і пилом оточуючих зоряну «колиску».

HH 211. Зображення: ESA / Webb, NASA, CSA, T. Ray (Dublin Institute for Advanced Studies)

Об’єкт HH 211 сформований біполярним потоком газу від протозірки класу 0. Це «зародок» зірки, схожої на Сонце. Її всього кілька десятків років, а маса протозірки поки не перевищує 8 – 10% сонячної. Згодом зірка акредитує речовину і її маса виросте.

На знімку, отриманому «Веббом», видно серію ударних хвиль на південному сході (внизу зліва) і північному заході (вгорі праворуч), а також вузька біполярна струмінь, яка їх живить. Видно, що внутрішній струмінь «коливається» з дзеркальною симетрією по обидва боки від центральної протозірки. Це узгоджується зі спостереженнями в менших масштабах і передбачає, що протозірка насправді може бути невирішеною подвійною зіркою.

Астрономи виміряли швидкість самих внутрішніх структур потоків газу: вона становить від 80 до 100 км/с. Швидкість ударної хвилі в системі менше, ніж у відомих об’єктах Хербіга — Аро у старіших зірок. Дослідники прийшли до висновку, що потоки від наймолодших зірок, таких як в центрі HH 211, в основному складаються з молекул, оскільки порівняно низькі швидкості ударних хвиль недостатньо енергійні, щоб розбити молекули на більш прості атоми і іони.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button