Всесвіт

Подивіться на найпотужніше виверження вулкана на супутнику Юпітера (фото+відео)

Джефф Моргенталер з Інституту планетарних наук виявив велике виверження вулкана на супутнику Юпітера Іо. Він використовував дані обсерваторії Io Input / Output (IoIO).

Обсерваторія IoIO знаходиться недалеко від Бенсона в штаті Арізона. Її використовують для моніторингу вулканічної активності на Іо з 2017 року. Спостереження показують виверження різної потужності майже щороку, але найбільший з них спостерігався восени 2022 року.

IoIO використовує коронографічний метод, який затемнює світло, що надходить від Юпітера, щоб отримати зображення слабких газів поблизу дуже яскравої планети. Підвищення яскравості двох з них, натрію та іонізованої сірки, розпочалося в період з липня по вересень 2022 року і тривало до грудня. Як відзначають вчені, це говорить про вулканічної активності.

Зображення натрієвої туманності Юпітера у спалаху з IoIO. Автор: Джефф Моргенталер, PSI

Спостереження важливі для місії НАСА “Юнона”, яка перебуває на орбіті Юпітера з 2016 року. Зонд пролетів повз Європу під час “спалаху” і поступово наближається до Іо. Близький проліт відбудеться в грудні 2023 року. Деякі інструменти “Юнони” чутливі до змін у плазмовому середовищі навколо газового гіганта “вимірювання” Юнони “підкажуть, чи відрізнявся склад цього виверження вулкана від попередніх”, — підсумовує автор дослідження.

З чотирьох великих супутників Юпітера (також вони відомі галілеєві) крижаний супутник Іо знаходиться найближче до газового гіганта. Також це найбільш вулканічно активний об’єкт в Сонячній системі. Виверження походять від припливних навантажень, які він зазнає через Юпітер та два інших великих супутники, Європу та Ганімед. Тому ж її називають супутником «вогню і льоду».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button