Всесвіт

Астрономи відкрили рекордно малий білий карлик рекордно великої маси

Незважаючи на крихітні розміри, ZTF J1901 + +1458 зберігає екстремально потужне обертання і магнітне поле – і рекордну масу, на межі можливого для білих карликів.

© Giuseppe Parisi

Близько трьох-десяти відсотків зоряного населення Галактики становлять білі карлики. У них перетворюються невеликі зірки, які можна порівняти зі Сонцем, коли водень для термоядерних реакцій в їхніх надрах закінчується. Вони скидають зовнішні оболонки, а її колишнє ядро стає тьмяним білим карликом. Їх речовина на порядки щільніше, ніж у «звичайних» зірок, і повільно – мільярди років – остигає. На їх орбітах навіть можуть існувати планети.

Верхня межа маси білих карликів становить близько 1,4 маси Сонця, більш важкі колапсують в нейтронну зірку. Цей процес нерідко супроводжується катастрофою. Багато білих карликів входять до складу подвійних систем і внаслідок своєї величезної щільності легко перетягують речовина із зірки-компаньйонки. Поступово вони набирають масу і, досягнувши відповідної величини, вибухають надновими.

Білий карлик ZTF J1901 + 1458, який американські астрономи виявили в 130 світлових роках від Сонця, знаходиться практично на цій межі: його маса досягає 1,35 сонячної. При цьому ZTF J1901 + 1458 виявився і найменшим за розмірами з усіх відомих білих карликів – з радіусом лише близько 2140 кілометрів, трохи більше, ніж у Місяця. Про це вчені пишуть в статті, опублікованій в журналі Nature.

Іларія Каяццо (Ilaria Caiazzo) і її колеги з Каліфорнійського технологічного інституту користувалися для спостережень як наземними, так і космічними телескопами, включаючи Pan-STARRS, Gaia і Swift. Вони відзначили, що ZTF J1901 + 1458 зберігає неймовірно потужне магнітне поле, в мільярди разів сильніше земного, при цьому швидко обертається, роблячи повний оборот менш ніж за сім хвилин.

Все це дозволяє вченим припустити, що він утворився в подвійній системі, обидва учасники якої були білими карликами і пережили злиття, яке дало ZTF J1901 + 1458 і рекордну масу, і магнітне поле, і швидке обертання. За оцінками вчених, його вік становить лише близько 100 мільйонів років. Теоретично надалі цей білий карлик здатний перейти в нейтронну зірку: дуже близько до верхньої межі він знаходиться.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button