Екологія

Слина гусениць може врятувати світ від пластикових пакетів

Сьогодні світ буквально задихається під горами пластику: береги річок завалені багаторічним мотлохом, а по океанах плавають цілі сміттєві «острови». Існуючі методи переробки відходів не справляються з обсягами виробленого пластику, тому вчені постійно шукають нові способи його утилізації, в тому числі в слині гусениць молі. Дослідження опубліковано в журналі Nature Communications.

Велика сміттєва пляма в Тихому океані — один з найсумніших слідів людської цивілізації на Землі / © ecosphere.press

Люди виробляють близько 400 тонн пластику на рік, і, незважаючи на всі зусилля по скороченню його використання і повторної переробки, величезна кількість нерозкладеного сміття виявляється викинутим на смітники. Близько третини його становить поліетилен – міцний пластик, якому на повне розкладання без втручання людини потрібно від п’яти до 15 років.

Раніше фахівці проводили дослідження по впливу на поліетилен різних мікроорганізмів, здатних прискорити його розкладання. Однак у всіх випадках мова йшла про місяці переробки. Але тепер вчені знайшли тварину, яка може в буквальному сенсі переварити пластиковий пакет всього за кілька годин.

“Пожирачем” поліетилену виявилося істота, яка в звичайних умовах звикла харчуватися воском і медом, — гусінь великої воскової молі (Galleria mellonella). Цю особливість слини гусені відкрили випадково, коли одна з дослідниць, запекла пасічниця, зібрала розплоджених у вулику шкідників в поліетиленовий пакет, але через кілька годин виявила в порожньому пакеті лише безліч дірок. Вивчивши пакет в лабораторії, вчені зрозуміли, що гусениці не прогризли поліетилен, а розчинили: краї дірок були окислені, немов хтось обробив їх кислотою.

Проаналізувавши склад слини гусениць воскової молі, дослідники виявили в них два унікальні ферменти, які всього за кілька годин при кімнатній температурі зруйнували поліетиленові молекули на невеликі фрагменти. При цьому поліетилен виявився не просто зруйнований, але ще і окислений — а це перший ступінь його деградації, що не дозволяє таким фрагментам стати мікропластиком. При цьому слина гусениці іншого виду метеликів, айлантового шовкопряда (Samia Cynthia), подібного ефекту на поліетилен не зробила.

Раніше люди сприймали цього непоказного метелика виключно як шкідника, але тепер слина її гусені може допомогти врятувати світ 

Це перший випадок виявлення ферментів, здатних настільки швидко руйнувати поліетилен при кімнатній температурі. Тепер ученим належить вивчити принцип дії ферментів слини і провести перші випробування їх ефективності в боротьбі з пластиковим забрудненням. Можливо, в майбутньому водні розчини таких ферментів будуть використовуватися на сміттєпереробних заводах або міських звалищах, що дозволить нарешті зменшити зростаючі гори поліетилену і дозволити світу зітхнути вільно.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments