Технології

Появу хвиль-убивць можна спрогнозувати

Інженери з Массачусетського технологічного інституту (MIT) розробили інструмент, що сповіщає про хвилі-вбивці за дві-три хвилини до їх появи поруч із кораблем. Нова система дозволить морякам підготуватися до руйнівного зіткнення з гігантськими поодинокими хвилями висотою 20-30 метрів, що несподівано виникаючими в океані. Про неї розповідається в журналі Journal of Fluid Mechanics.

a9d402fec3f15529129f718225f8a6a0
Система являє собою алгоритм, що збирає дані про оточуючі хвилі і визначає скупчення, що мають шанс перетворитися на хвилю-вбивцю. В залежності від довжини і висоти групи алгоритм розраховує ймовірність виникнення небезпечного феномену.

Як і інші складні системи, відкрите море можна представити як хаотичну суміш постійно мінливих точок даних. Для передбачення рідкісних явищ (таких, як хвилі-вбивці) вчені зазвичай моделюють поведінку всіх хвиль, прагнучи отримати повну картину того, що відбувається. Однак такий підхід вимагає великих обчислювальних потужностей і займає чимало часу — його практично неможливо реалізувати на бортових комп’ютерах звичайних морських суден.

Тому дослідники з MIT розробили більш доступний метод. Вони помітили, що хвилі-вбивці виникають у односпрямованих полях. Хоча більшість морських хвиль рухаються незалежно одна від одної, деякі об’єкти збиваються в групи і починають «колективний» рух — і частина їх здатна так обмінюватися енергією, що у підсумку виникає хвиля-монстр.

«Ці хвилі насправді говорять одна з одною. Вони взаємодіють і обмінюються енергією. Небезпечний феномен створює ця динаміка», — зазначив провідний автор статті Теміс Сапсис (Themis Sapsis).

Потім вчені зібрали статистичні дані, зібрані морськими бакенами, і розрахували шанси різних скупчень на перетворення в хвилі-вбивці. Поєднання статистики і динаміки дозволило вченим визначити шкалу довжини найбільш небезпечних кандидатів. Ці розрахунки були доведені до простого алгоритму. В результаті для прогнозування хвиль-вбивць команді корабля буде достатньо даних з радарів.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments