Наука

Положення тіла при прийомі ліків впливає на результат

Моделювання показало, що якщо лежати на правому боці, проковтнута таблетка розчиниться набагато швидше, ніж якщо стояти, а якщо на лівому — то повільніше. До такого висновку прийшли вчені з Університету Джонса Хопкінса, стаття яких опублікована в журналі Physics of Fluids.

Effervescent Painkiller Tablets in Water Фото Від pixelshot

Приймаючи ліки від головного болю або іншої проблеми, ми не замислюємося, в якому становищі це робимо. Тим часом поза може надавати помітний вплив на швидкість розсмоктування таблетки в шлунково-кишковому тракті і поглинання діючої речовини.

Річ у тім, що поглинання більшості лікарських засобів починається лише після того, як таблетка пройде останню, витягнуту (пілорічну) частину шлунка і через імпровізовані “ворота” потрапить в дванадцятипалу кишку. Відповідно, чим швидше таблетка виявиться там, тим раніше почне діяти. Щоб оцінити, як на цей процес впливає положення тіла, Раджат Міттал (Rajat Mittal) і його колеги розробили комп’ютерну модель для симуляції біомеханіки шлунка і верхньої частини тонкого кишечника — систему StomachSim. Вона допомогла вченим з’ясувати, як різні пози впливають на рух таблетки через шлунок.

Найбільш “швидкісним” варіантом виявилося положення лежачи на правому боці. При цьому таблетка раніше досягала пілоричного відділу шлунка і розчинялася в 2,3 рази швидше, ніж при положенні стоячи. А лежачи на лівому боці, можна, навпаки, уповільнити цей процес. Якщо після прийому стоячи або лежачи на спині на розчинення таблетки в StomachSim потрібно близько 23 хвилин, а на правому боці — 10 хвилин, то на лівому цей термін розтягувався більш ніж до 100 хвилин.

Різниця пов’язана з тим, що шлунок орієнтований несиметрично, і його пілоричний відділ згинається до центру тіла і назад, в сторону хребта. Так що сам по собі вплив пози на розчинення таблетки навряд чи стало великим сюрпризом. Однак ступінь цього впливу дійсно вражає.

“Ми були здивовані, що поза має такий сильний ефект на швидкість розчинення ліків, – додав Міттал. – Досі я і не замислювався над тим, як їх приймаю, але тепер буду згадувати про це кожен раз».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button