Головна / Наука / Помилки в радіовуглецевому аналізу можуть змінити історію

Помилки в радіовуглецевому аналізу можуть змінити історію

Ключовий інструмент археологів щодо датування біологічних решток виявився неточним.

Нові дослідження показують, що головний інструмент датування, яким користуються археологи, може помилятися на кілька десятиліть. Час, що минув з моменту загибелі організму, визначається шляхом зіставлення стабільних ізотопів вуглецю з радіоактивним вуглецем-14 в біологічних фрагментах. Порівняння історичних епох по радіовуглецю в Північній півкулі показало, що, можливо, вчені дещо поквапилися з висновками про розсіяння вуглецю-14 в атмосфері.

Дослідники з Корнельського університету вивчили зразки ялівцю, який проростав в Йорданії в період між 1610 і 1940 роками н. е.., і склали точну шкалу щорічних змін вмісту вуглецю-14 в атмосфері.

Виявилося, що ці дані розходяться з офіційним калібруванням на два десятки років. Різниця може здатися не дуже суттєвою, однак є приклади, коли такого роду неточності можуть виявитися вирішальними.

Так, спірним виявилося датування археологічних шарів Бронзового та Залізного століття в Тель-Рехове. Кілька десятиліть різниці могли б покласти кінець тривалим дебатам з приводу біблійного царства Соломона.

Автор дослідження археолог Стюрт Меннінг заявляє: «Наша робота показала помилковість однією з фундаментальних основ. З’ясувалося, що калібрувальна крива, яка використовується до цього часу, не була точною».

 
comments powered by HyperComments