Земля

Поряд з Кілауеа може з’явитися ще один небезпечний вулкан

Гавайський вулкан Кілауеа продовжує випльовувати і вивергати лав у зловісні струмені темного попелу, а сусідній підводний вулкан під назвою Лоїхі терпляче чекає моменту, коли, нарешті, підніметься над поверхнею океану.

Як всі гавайські вулкани, активні і неактивні, Лоїхі виріс з глибин Тихого океану, коли лава виходила з тріщини на дні і швидко остигала, поступово створюючи підводну гору.

Якщо Лоїхі продовжить вивергати лаву, поступово збільшуючи площу своєї поверхні, він може стати черговим вулканом Великого острова Гаваї.

Вулканологи вважають Лоїхі активним вулканом, так як він вивергався не так давно. Геологічна служба США повідомляє, що Лоїхі не небезпечний, так як знаходиться на 914 метрів нижче рівня Тихого океану.

У 1996 році Лоїхі пережив досить значне виверження. В результаті обрушилася частина вершини підводної гори.

Хоча ніхто не бачив виверження особисто, вчені все ж дізналися про нього. Лоїхі знаходиться поруч з Великим островом, тому землетруси, які зазвичай супроводжують виверження, були зафіксовані інструментами сейсмічного моніторингу Гаваїв.

З моменту сильного виверження в 1996 році Лоїхі затих. Через рік після підземних поштовхів вчені помістили величезну підводну вулканічну обсерваторію розміром з холодильник на вершині Лоїхі. Вона незабаром перестала працювати, але все ж таки передала вченим місяці цінної інформації.

Вчені кажуть, що одного разу Лоїхі стане таким же високим, як Мауна-Лоа (3657 метрів). Однак підводній горі доведеться ще багато вивергатися, щоб хоча б дотяглася до поверхні.

Ніхто не знає, скільки часу знадобиться Лоїхі, щоб з’явитися над поверхнею океану. Геологічна служба США оцінює, що якщо Лоїхі продовжить вивергати лаву зі швидкістю 5 метрів за кожні 1000 років, вулкан з’явиться через 200 000 років.

Слабку сейсмічну активність на Лоїхі реєстрували у 2000, 2004 і в 2017 рр. Тому, не виключено, що скоро Лоїхі вибухне знову.

Кнопка «Наверх»