Земля

Потепління змінить вигляд північних лісів

Змінюється клімат, а разом з ним змінюється і навколишня природа. Відвідувачі північних лісів в наступні десятиліття, ймовірно, побачать зовсім інші дерева. І причиною тому є потепління. Дослідники зробили подібні висновки, вивчивши лісу на кордоні США і Канади. На жаль, людство може втратити не тільки каву, але і привабливих своєю суворою красою північні ліси.

25-01-15-foto-600x338-1

Зимовий ліс

Ресурс ScienceDayli, посилаючись на опубліковані в журналі Nature Climate результати проведеного Університетом Міннесоти дослідження, розповідає про унікальний довготривалий експеримент. Його метою було перевірити, наскільки змінюється склад дерев у північному лісі на кордоні США і Канади.

Деякі дерева частіше зустрічалися в північній частині лісового масиву, інші ж – в південній. Такі дерева, як ялина і ялиця, зростаючі на півночі, в Канаді, після потепління на кілька градусів стали гірше рости і приживатися. Інші ж, такі як осика, береза і сосна, відреагували на зміну кліматичних умов швидше нейтрально. Хоча всі ці дерева продовжують рости і в більш теплих умовах, дослідники відзначають, що баланс з боку північних дерев змістився на користь дубів і кленів. Ялиці страждають не тільки від потепління, а й від посилення сонячного світла і вологи з навколишніх дерев та інших рослин. А ці фактори супроводжують потеплінню.

[ads2] Група вчених з департаменту лісових ресурсів Університету Міннесоти на чолі з Пітером Рейчем відтворила ефект потепління на 10 видах типових для даної місцевості і 1 нетиповому для неї вигляді дерев. Експеримент тривав три сезони. Проект відомий під неформальною назвою «B4WarmED». У його ході за допомогою нагрівання інфрачервоними лампами і розташованими в ґрунті нагрівальними кабелями був викликаний ефект потепління на кілька градусів на площі, займаної 4100 молодими деревцями. У ході дослідження було вивчено, як швидко ростуть дерева і наскільки ефективно вони перетворять в енергію сонячне світло. Процес цього перетворення називається фотосинтезом.

З результатів проекту неясно, як більш теплі зими позначаться на інших видах дерев та інших рослин.

В результаті був зроблений висновок про те, що потепління клімату, ймовірно, призведе до того, що в північних лісах стануть частіше зустрічатися невластиві їм дерева, наприклад крушина. Раніше на півночі Міннесоти вона була не сильно поширена. Швидше за все, причиною тому було характерне для цієї місцевості холодне літо. Але в більш теплих умовах крушина благоденствує. І це не надто приємна новина, оскільки вона говорить про те, що крушина та інші нетипові для північної місцевості дерева, скориставшись потеплінням, поширяться на північ.

Читайте також: З 2030 Землю охопить нова хвиля глобального потепління

На думку Пітера Рейч, в найкращому випадку дуби та клени стануть домінуючими деревами, а кількість північних дерев скоротитися. Північний ліс стане іншим, але залишиться лісом, і це вже само по собі радує. У гіршому випадку дуби та клени не замінять собою витісняючі види дерев досить швидко і в лісах з’являться не зайняті деревами ділянки, які заростуть жостером. Той факт, що північні рослини не зможуть існувати в теплому кліматі, ще не означає, що північ негайно розквітне яскравими фарбами південній рослинності і наповниться лавровими деревами. На деякий, і досить значний, час кількість рослинності в північних широтах може значно скоротитися.

Зміна складу лісів зробить вплив на різні галузі. Воно позначиться не тільки на поставках деревини, але і на туризмі. Навіщо людям їхати в позбавлені своєї колишньої своєрідності і неповторності холодної пишноти північні ліси? Адже не для того ж, щоб помилуватися жостером і рідкоростучими дубами та кленами?

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button